Crobex indeks oko podneva bio je u minusu 0,56 posto, na 2.256 bodova, a Crobex10 0,51 posto na 1.251 bodu.
Redovni promet dionicama bio je oko 4,7 milijuna kuna, što je otprilike 3 milijuna više nego u petak u ovo doba.
„Sentiment na burzi je blago negativan, obujam trgovanja slab, a većina najlikvidnijih izdanja bilježi pad cijene. Takvoj situaciji na tržištu dionica dijelom je doprinijelo i produljenje obustave trgovanja dionicom Ine do kraja ovoga tjedna“, ističe Davor Špoljar, analitičar u investicijskom društvu Erste vrijednosni papiri.
Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) jutros je odlučila da se obustava trgovanja dionicama Ine produlji i na ovaj tjedan. Hanfa je još prošloga tjedna obustavila trgovanje dionicama Ine, jer je utvrdila značajno trgovanje od strane nepoznatih inozemnih investitora te je zatražila relevantne podatke od nadležnih stranih regulatora.
Zasad je tek dionica Dom Holdinga ostvarila promet iznad milijun kuna, pri čemu joj je cijena potonula 5 posto, na 55,5 kuna.
Slijedi dionica Ericssona Nikole Tesle, s prometom od 817.000 kuna, i blagim padom cijene, za 0,18 posto, na 1.640 kuna.
Nešto veći pad cijene među likvidnijim izdanjima bilježi dionica Atlantske plovidbe, i to za 3,23 posto, na 700 kuna.
Dionicom HT-a, kojom je do sada protrgovano svega 368.000 kuna, trenutno se trguje po 293 kune, što je 0,23 posto manje nego u petak.
U međuvremenu, Državni zavod za statistiku objavio je danas da je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u veljači nominalno porastao za 3,8, a realno za 0,8 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
To je osmi mjesec zaredom kako je potrošnja porasla, i to nešto brže nego u siječnju, kada je rast iznosio skromnih 0,2 posto.
To je i u skladu s očekivanjima. Četiri makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je u prosjeku da je u veljači potrošnja porasla za 0,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Njihove procjene kretale su se u rasponu od stagnacije do rasta za 2 posto.
„Najnoviji podatak o prometu na malo upućuje na blagi oporavak potrošnje, i to ponajprije zbog baznog učinka, s obzirom da je u 2009. i prvoj polovini 2010. godine potrošnja oštro padala. Osobna potrošnja dosegnula je dno i sada se stabilizira“, ističe Zrinka Živković-Matijević, direktorica Direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga.
Ipak, značajniji oporavak osobne potrošnje onemogućen je zbog slabosti tržišta rada, visoke nezaposlenosti i smanjenja realno raspoloživog dohotka.