U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse ojačao 0,96 posto, na 5.965 bodova, frankfurtski DAX za 1,15 posto, na 7.122 boda, a pariški CAC za 0,75 posto, popevši se na 4.019 bodova.
Najveći dobitnici bile su financijske dionice, poput Barclaysa, BBVA and BNP Paribasa, sa skokom cijena u rasponu od 2,1 do 3,8 posto. Razlog tome leži u većem zadovoljstvu ulagača jer konačno mogu zaključiti poglavlje stres-testova u irskom bankovnom sektoru.
U središtu pozornosti bile su očekivano irske financijske dionice, predvođene Bank of Irelandom, sa skokom cijene od 39 posto, a pridružila im se i banka Allied Irish, s rastom cijene dionica od 16 posto.
S druge strane, dionica Irish Lifea potonula je čak 54 posto, nakon što je Irska središnja banka objavila da su novi stres-testovi pokazali da četiri irska zajmodavaca treba dokapitalizirati s ukupno 24 milijarde eura. Ta brojka u skladu je s očekivanjima tržišta.
Tijekom zadnjih sati ovotjedne trgovine ulagači će pozornost usmjeriti novom izvješću američkog ministarstva rada o zaposlenosti, za koje očekuju da će pokazati velik broj novih radnih mjesta i time gurnuti u drugi plan dužničku krizu i napetosti u arapskom svijetu.
Prema njihovim prognozama, američko gospodarstvo u ožujku je otvorilo oko 190 tisuća novih radnih mjesta, nakon 192 tisuće koliko ih je otvoreno u siječnju. Ako se ta očekivanja pokažu točnima, bio bi to snažan signal da se na američkom tržištu rada dogodio preokret nakon što je zaostajalo za oporavkom u širem gospodarstvu.
"Ulagači su ponovno pažnju usredotočili na makrogospodarstvo, a izvješće o zaposlenosti trebalo bi biti relativno snažno", kazao je Jean-Yves Dumont iz Dexia Asset Managementa.
"Gledano unaprijed, te brojke ipak predstavljaju mač s dvije oštrice jer će snažniji od očekivanja podaci ohrabriti Fedove zagovornike zaoštravanja monetarne politike", upozorava Dumont.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 0,48 posto, na 9.708 bodova.