Svih 8 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks spustio se jučer 0,92 posto, na 2.280 bodova, a Crobex10 0,85 posto, na 1.267 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je 10,9 milijuna kuna, što je otprilike 15 milijuna manje nego prethodnoga trgovinskog dana.
Najveći promet, 2,2 milijuna kuna, ostvaren je dionicom HT-a, pri čemu joj je cijena oslabila 0,91 posto, na 294,3 kune.
Vijest dana jučer je bila obustava trgovanja dionicom Ine do petka 1. travnja, i to po nalogu Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).
Takvo rješenje Hanfa je donijela nakon što je utvrdila značajno trgovanje od strane inozemnih investitora te je zatražila relevantne podatke od nadležnih stranih regulatora.
U međuvremenu, mediji pišu da Vlada zbog tajnih kupaca priprema posebnu uredbu kojom bi do ulaska u Europsku uniju spriječila domaćim i inozemnim ulagačima stjecanje 50 posto udjela u Ini.
„Budući nema poticajnih vijesti, danas na domaćem tržištu očekujem stagnaciju indeksa. A s obustavljenim trgovanjem dionicom Ine, izgledan je nastavak niskog obujma prometa sve do kraja tjedna“, ističe Ana Franin, financijska analitičarka u Raiffeisen Consultingu.
Poticajni signali ne stižu ni sa svjetskih burzi. Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale jer je nekoliko kompanija objavilo slabije poslovne procjene nego što se očekivalo, što je razočaralo ulagače uoči sezone objave kvartalnih financijskih rezultata i natjeralo ih na oprez.
Na azijskim burzama, pak, cijene dionica ne osciliraju znatnije jer su ulagači oprezni nakon vijesti o povećanoj radijaciji u japanskoj nuklearnoj elektrani Fukushima.
Oprezno se jutros trguje i na europskim burzama, a investitori za nove smjernice čekaju objavu konačnog podatka o britanskom bruto domaćem proizvodu za zadnje lanjsko tromjesečje.
„Mnogo je nesigurnosti na tržištima dionica, ponajviše uslijed nuklearne krize u Japanu i nemira na Bliskom istoku. Stoga bi još neko vrijeme trgovanje na inozemnim burzama moglo biti oprezno, uz pojačanu cjenovnu volatilnost“, ocjenjuje Franin.
Od domaćih makroekonomskih pokazatelja, danas će Državni zavod za statistiku objaviti podatak o industrijskoj proizvodnji u veljači.
Četiri makroekonomista koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjuje u prosjeku da je u tom mjesecu industrijska proizvodnja smanjena za 0,9 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Njihove procjene znatno se razlikuju. Dvoje očekuje rast proizvodnje između 1 i 2 posto, dok dvoje očekuje pad između 2,5 i 4,4 posto.
U siječnju je industrijska proizvodnja potonula oštrih 6,7 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, a dio makroekonomista očekuje njezin daljnji pad.
„Zbog niske likvidnosti i malobrojnih ulagača, mislim da podatak o industrijskoj proizvodnji neće imati znatnijeg utjecaja na trgovanje“, zaključuje Franin.