ŠIBENIK - Predsjednica hrvatske Vlade Jadranka Kosor otvorila je danas radove na izgradnji i uređenju pomorsko-putničkog terminala na šibenskom gatu Vrulje, investiciju vrijednu 12 milijuna eura, koje će osigurati šibenska Lučka uprava putem kredita Europske banke za obnovu i razvoj i uz izdano jamstvo Vlade RH. Premijerka Kosor istaknula je kako je nadogradnja gata Vrulje jedan od projekata koje je Vlada predstavila u svom programu pokretanja investicija u Hrvatskoj i to zbog njegove turističke i gospodarske važnosti za Šibensko-kninsku županiju. Luka Šibenik prije nije bila od državnog interesa, no ona je to postala i kao takva zaslužila je ulaganje. U ovom trenutku Vlada osigurava oko 500 milijuna eura za slične projekte od Rijeke do Dubrovnika, što nikad nije bilo tako, kazala je premijerka Kosor. Projektom uređenja gata Vrulje u pomorsko-putnički terminal predviđena je dogradnja gata za oko 9,8 tisuća metara četvornih te produživanje operativne obale na ukupno 510 metara. Na taj će se način omogućiti pristajanje u šibensku luku brodova od 260 metara duljine, te trajekata i kruzera do 200 metara, čime se otvara i mogućnost za brži turistički razvoj Šibenika. Izvođač radova je tvrtka Konstruktor, a projekt bi trebao biti gotov do 2014. godine.
KARLOVAC - Trgovački lanac Baumax, specijaliziran za građenje, stanovanje, alate i vrt, otvorio je danas na ulazu u Karlovac, u poslovnoj zoni Banija Ilovac II, svoj sedmi prodajni centar u Hrvatskoj, koji je ujedno 150-ti centar tog austrijskog trgovačkog lanca. Prodajni centar u Karlovcu investicija je vrijedna 15 milijuna eura, a u njemu je zaposleno 70 radnika. U sklopu te investicije uz Baumax prodajni centar sagrađena su i četiri infrastrukturna objekta, na koje je Baumax utrošio trećinu investicije, a time je ostvario pretpostavke za razvoj nove poslovne zone i otvaranje novih radnih mjesta, istaknuto je. Uz prodajni centar, ukupne površine od 12.000 četvornih metara za prodaju 30.000 artikala, su i 322 parkirna mjesta. Baumax je u Hrvatskoj prošle godine ostvario promet od 85 milijuna eura, što je trideset posto više nego prethodne godine. Baumax svoje prodajne centre ima u devet država i ukupno zapošljava 10.700 radnika. Ukupni promet Baumax grupe u prošloj je godini iznosio 1,5 milijardi eura.
ZAGREB - Hrvatski potrošači imaju pozitivan stav prema slovenskim proizvodima, pokazuju rezultati istraživanja magazina JA TRGOVAC i agencije Hendal provedenog krajem veljače i početkom ožujka ove godine na uzorku od 1.000 građana. Više od 65 posto hrvatskih potrošača ima pozitivan stav prema slovenskim proizvodima, neutralan stav ima 31,3 posto anketiranih, dok samo 3,6 posto ispitanika proizvode iz Slovenije ocjenjuje negativno. Na pitanje kupuju li slovenske proizvode gotovo 40 posto anketiranih kaže kako ih nikad ne kupuje. Da ih ponekad kupuje odgovorilo je 57 posto anketiranih građana, a redovito njih 3,1 posto. Da su slovenski proizvodi jednako kvalitetni kao hrvatski ocjenjuju gotovo tri četvrtine, odnosno 74,4 posto ispitanika. Njih 14 posto drži kako su slovenski proizvodi bolje, a 11,6 posto da su slabije kvalitete od hrvatskih proizvoda. Upitani za povjerenje u proizvode iz zemalja regije, više od 60 posto ispitanika odgovorilo je da najviše vjeruje upravo slovenskim proizvodima. Slijede proizvodi iz BiH s 3 posto, Srbije sa 1,7 posto i Makedonije s 1,6 posto.
ZAGREB - Redovan promet Zagrebačke burze danas je bio nešto veći od 31 milijun kuna, vrijednost dioničkog indeksa Crobex pala je za jedan posto, a rast cijene među trgovanijim dionicama bilježi tek dionica Ine čija je cijena tako na novoj rekordnoj razini od 4.020 kuna. Dionički indeks Crobex zabilježio je pad vrijednosti za 1,09 posto, na 2.236,08 bodova, dok je indeks Crobex10 smanjen za 0,94 posto, na 1.240,60 bodova. Najtrgovanija je danas bila dionica HT-a s 9,04 milijuna kuna prometa. Cijena HT-ove dionice je pala za 0,37 posto, na 283,44 kune. Dionica Ine protrgovano je za 2,2 milijun kuna, a cijena im je porasla za 0,50 posto. Trgovanje je Inina dionica završila uz novi rekord zadnje cijene od 4.020 kuna, no, tijekom dana njome se trgovalo i po cijeni od 4.050 kuna. Uz dionice HT-a i Ine još je pet dionica ostvarile promete iznad milijun kuna, pri čemu su sve zabilježile pad cijene, a veći pad cijene bilježe dionice građevinskog sektora. Dionica Dalekovoda protrgovano je za 1,8 milijuna kuna, a cijena im je pala za 3,91 posto. Pad cijene za 4,44 posto bilježi dionica Instituta IGH kojom je ostvareno 1,4 milijuna kuna prometa. Dionicama Belja cijena je pala za 1,65 posto, a protrgovano ih je za oko 1,08 milijuna kuna. Uz promet od 1,07 milijuna kuna, dionici Atlantske plovidbe cijena je pala za 3,04 posto. Promet od 1,06 milijuna kuna ostvarila je dionica Atlantic Grupe, uz pad cijene za 0,26 posto. Pad cijene bilježe i ostale trgovanije dionice, pa je tako dionicama Podravke cijena pala za 0,12 posto, Ingre za 2,28 posto, a još veći pad bilježi cijena dionice Tehnike, za 6,50 posto.
ZAGREB - Na Tržištu novca danas su i ponuda i potražnja stagnirale, dok je prosječna kamatna stopa uvećana zbog skoka cijene ročnih pozajmica. Danas je prijavljeno 139,2 milijuna kuna potražnje, što je 3,5 posto manje nego jučer. Istodobno, ponuda je smanjena 2,6 posto, na 189,2 milijuna kuna. Većinu prometa činile su prekonoćne pozajmice, kojih je odobreno 29,2 milijuna kuna, pri čemu je kamatna stopa smanjena s jučerašnjih 0,48 na 0,39 posto. Ujedno, plasirano je i 10 milijuna kuna s rokom vraćanja za tjedan dana, po cijeni od 1,5 posto, odnosno 0,9 postotnih bodova više nego jučer. Ukupni promet na Tržištu novca danas je dosegnuo 39,2 milijuna kuna, dok je prosječna kamatna stopa porasla s jučerašnjih 0,49 na 0,67 posto.