Dow Jones indeks ojačao je 0,79 posto, na 12.226 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,56 posto, na 1.327 bodova, a Nasdaq indeks 0,04 posto, na 2.782 boda.
Na londonskom je tržištu cijena nafte, koja je prošloga tjedna dosegnula 120 dolara po barelu, jučer pala na 112 dolara, dok je na burzi u New Yorku terminska cijena 'crnog zlata' zaronila na 97 dolara.
To se zahvaljuje ublažavanju strahovanja od poremećaja na tržištima nafte nakon što je objavljeno da su neke libijske luke ponovno otvorene, te da je Saudijska Arabija povećala izvoz.
Prošloga su tjedna cijene dionica pale jer su se ulagači plašili da će visoke cijene goriva izazvati pad potrošnje Amerikanaca, što bi moglo usporiti rast američkog gospodarstva.
S padom cijena nafte, ta su strahovanja bačena u drugi plan, pa su jučer dionice poskupile.
Pozitivno je na tržište djelovao i podatak da su osobni dohoci Amerikanaca u siječnju porasli za 1 posto, što je njihov najveći rast u gotovo dvije godine. To se zahvaljuje poreznim olakšicama koje su na snagu stupile početkom godine.
Ulagače su ohrabrile i nove najave preuzimanja. Poznati investitor Warren Buffett poslao je godišnje pismo ulagačima u kojemu kaže da je vrijeme za velike akvizicije, što je još jedan znak da su dionice trenutno jeftine.
Unatoč svim tim pozitivnim signalima, ulagači su na oprezu, pa je obujam trgovanja ponovno bio mršav. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika su jučer zamijenile 7,3 milijarde dionica, znatno ispod lanjskog dnevnog prosjeka od 8,47 milijardi.
U posljednje vrijeme obujam trgovanja je slab kada cijene dionica rastu, a kada padaju obujam je znatno veći. To pokazuje da se ulagači plaše korekcije cijena dionica na niže nakon njihovog snažnog rasta posljednjih mjeseci.
Na Londonskoj je burzi FTSE indeks jučer oslabio 0,12 posto, na 5.994 boda. No, frankfurtski DAX skočio je 1,21 posto, na 7.272 boda, a pariški CAC 0,98 posto, na 4.110 bodova.