U takvim je okolnostima indeks londonske burze Ftse ostao gotovo nepromijenjen na 6.000 bodova, dok su značajnije ojačali frankfurtski DAX, za gotovo jedan posto, na 7.254 boda, i pariški CAC, koji je bio u plusu 0,6 posto, popevši se na 4.094 boda.
Među dobitnicima izdvajao se agrokemijski sektor, nakon što je Bayer iskazao optimizam u vezi poslovanja s poljoprivrednim proizvodima Crop Science u 2011. Tako je dionica švciarske tvrtke Syngente dobila na vrijednosti 3,7 posto. Bayerova je dionica bila na skromnijem dobitku, od 0,6 posto.
Značajnije dobitke priječile su bojazni povezane s opskrbom naftom zbog nemira na Bliskom Istoku i u Sjevernoj Africi, te njihova mogućeg utjecaja na inflaciju i gospodarski rast.
"Ako se geopolitička situacija pogorša, to će zasigurno utjecati na tržišta. Ako je pak uspješno prebrodimo, možda je riječ o nužnom predahu kako bi se mogao nastaviti uzlazni trend", tumači Giles Watts iz londonskog City Indexa.
Ulagače je zabrinulo širenje nemira u Oman dok libijski vođa Moamer Gadafi i dalje odbacuje zahtjeve za povlačenjem.
U takvim okolnostima za 0,2 posto su oslabjele dionice talijanskog Enija, najvećeg inozemnog operatera u naftnoj industriji u Libiji. Na istom postotnom gubitku bile su i dionice španjolskog Repsola.
Od najvećih pojedinačnih gubitnica izdvaja se još najveća europska banka HSBC, s padom cijena dionica od pet posto nakon što je snizila ciljanu profitabilnost zbog očekivanih troškova vezanih uz ispunjenje strogih novih globalnih bankovnih pravila, te izvijestila o slabijoj od prognozirane dobiti prije odbitka poreza.
U bankovnom sektoru veće gubitke zabilježile su još britanske banke Lloyds Banking Group i Royal Bank of Scotland, čije su dionice oslabjele 0,8 odnosno 1,1 posto.
Indeks tokijske burze Nikkei ojačao je 0,92 posto, na 10.624 boda.