Tečaj eura prema američkoj valuti porastao je prošloga tjedna 0,4 posto, na 1,3745 dolara. U petak je u jednom trenutku dosegnuo i 1,3839 dolara, najvišu razinu u tri tjedna.
No, u odnosu na japansku valutu, cijena eura pala je 1,3 posto, na 112,35 jena.
Dolar je također oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je tečaj potonuo 1,9 posto, na 81,65 jena.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna 0,5 posto, na 77,28 bodova.
Strahovanja da će širenje nemira u Libiji i na Bliskom istoku izazvati poremećaje u opskrbi naftom potaknula su snažan rast cijena 'crnog zlata'.
Iako dolar obično crpi potporu iz pojačane averzije ulagača prema riziku, prošloga se tjedna našao pod pritiskom zbog zabrinutosti ulagača u vezi s izloženošću američkog gospodarstva rastu cijena nafte.
"Priroda krize negativna je za dolar jer potiče rast cijena nafte, a SAD je veliki uvoznik nafte, pa su tako kupovna moć domaćinstava, produktivnost i rast tamo bitno jače pogođeni nego u drugim zemljama", kaže Peter Frank, valutni strateg Societe Generalea.
Ističe, također, da će te zabrinutosti nastaviti pritiskati status dolara kao sigurnog utočišta, sve dok nestabilnost na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi dovodi u pitanje opskrbu naftom.
Analitičari podsjećaju i na negativan utjecaj očekivanja da će Fed kasnije od ECB-a postrožiti monetarnu politiku, unatoč jačanju inflacije.
"Važno je imati na umu da slabiji rast manje šteti valuti nego inflacija kojoj se središnja banka nije dostatno pokušala oduprijeti. U tome je smislu euro atraktivniji od dolara", zaključuju analitičari Commerzbanka u pismu klijentima.
A da bi Europska središnja banka mogla povećati kamate prije američkog Feda daju naslutiti izjave dužnosnika ECB-a.
Tako je član upravnog vijeća ECB-a i guverner njemačkog Bundesbanka Axel Weber kazao u četvrtak da kamatnjaci u eurozoni mogu ići samo prema gore. Kandidat za čelnika ECB-a i aktualni talijanski guverner Mario Draghi kazao je pak da će monetarne vlasti u eurozoni morati jamčiti stabilan uteg za inflatorna očekivanja.
"Euro se držao prilično dobro u kontekstu zbivanja u sjevernoj Africi, a to se može pripisati isključivo istupima ECB-a kojima se ukazuje na potrebu obuzdavanja inflacije", kaže Paul Mackel iz HSBC-a.
A da bi monetarna politika u SAD-u još neko vrijeme mogla ostati popustljiva, pokazuje i podatak o usporavanju rasta američkog gospodarstva. U petak je objavljeno da je američki BDP u četvrtom tromjesečju 2010. porastao za 2,8 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, što je manje od prve procjene od 3,2 posto i manje od očekivanja analitičara.
Zbog političke nesigurnosti, izazvane nemirima u Libiji i na Bliskom istoku, najviše su prošloga tjedna profitirale valute koje nose manje prinose, ali se u nesigurnim razdobljima smatraju sigurnijima.
Tako je, osim japanskog jena, znatno ojačao švicarski franak. U protekla dva tjedna dolara je prema franku pao čak 4,7 posto, što je njegov najveći pad od lipnja prošle godine. Pritom je njegov tečaj u jednom trenutku zaronio na rekordno nisku razinu od 0,9229 franaka. No, kasnije se oporavio na 0,9284 franka.
Cijena eura prema 'švicarcu' pala je, pak, prošloga tjedna za 1,3 posto, na 1,2767 franaka.