Za prosvjedne akcije smo dobili 100-postotnu potporu članstva, rekao je na konferenciji za novinare potpredsjednik upravnog odbora obrtničko-poduzetničke komore Jani Ulaga, dodavši da se radi 52.000 članova komore i tvrtkama koje zapošljavaju 100.000 ljudi.
Zbog insolventnosti i platne nediscipline izazvane gospodarskom krizom, osobito stečajevima u građevinarstvu, ali i u drugim djelatnostima, obrtnici i mali poduzentici početkom su godine zatražili od vlade odlučnije mjere kako bi se izvukli iz "alarmantnog stanja" koje prijeti tom sektoru gospodarstva.
"Ne krivimo samo ovu vladu nego i sve prijašnje. Slovenija je u kolapsu i dok druge europske države doživljavaju oporavak ova je država još uvijek u krizi", rekao je Ulaga.
Budući da kod stečajeva i postupaka prisilne naplate duga najkraći kraj obično izvuku mali obrtnici i poduzetnici kao podizvođači radova, oni traže da se skrate platni rokovi i poboljša platna disciplina, te da država za njih uvede olakšice kako bi krizu preživjeli jer je u prošloj godini zbog krize oko 9.000 obrtničkih i malih poduzeća prestalo raditi, što je dvostruko više nego 2000. godine.
Ako vlada ne bude brzo reagirala na njihove zahtjeve najavili su eskalaciju prosvjednih akcija, uključujući i odbijanje plaćanja poreza, a u konačnici i potpunu prometnu blokadu države koju predviđaju za 18. travnja, o čemu bi se nekoliko dana prije toga još moralo izjasniti njihovo članstvo na skupštini.