Politička kriza između vlasti i oporbe traje dulje od godinu i pol, a oporba nikada nije priznala rezultate parlamentarnih izbora u lipnju 2009. i premijera Salija Berishu optužuje za krađu glasova. U protuvladinim prosvjedima 21. siječnja ubijena su tri prosvjednika.
Prema priopćenju, Nobilo je prenio zabrinutost međunarodne zajednice mogućim negativnim posljedicama za Albaniju koje bi se mogle odraziti u široj regiji, ako vlast i oporba ne nađu zajednički jezik putem dijaloga.
Naglasio je važnost međunarodne zajednice u promatranju izbora kao i za stabiliziranje unutarnjih prilika u Albaniji te je podupro nastojanja te zemlje u procesu europskih integracija.
Nobilo se susreo s potpredsjednikom vlade i ministrom vanjskih poslova Edmondom Haxhinastom, predsjednikom Odbora za vanjske poslove albanskog parlamenta Fatosom Beijom, održao političke konzultacije sa zamjenicom ministra vanjskih poslova Edithom Harxhi i razgovarao s oporbenim čelnikom Edijem Ramom.
U svim su razgovorima potvrđeni izvrsni bilateralni i multilateralni odnosi te izraženo zadovoljstvo jačanjem gospodarske suradnje i trgovinske razmjene koja se udvostručila u odnosu na 2009., navodi se u priopćenju.
Tema razgovora bila je i suradnja u ekologiji i zaštiti okoliša na Jadranu te su predloženi zajednički projekti koji bi se mogli realizirati u sklopu pristupanja Europskoj uniji.
Sugovornici su razmotrili stanje u jugoistočnoj Europi, posebice proces formiranja institucija vlasti u BiH koji će omogućiti jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda.
Razgovaralo se i o stanju na Kosovu te jačanju dijaloga između Beograda i Prištine nakon nedavnog formiranja kosovskih vlasti. Istaknuta je i važnost pronalaženja obostrano prihvatljivog rješenja pitanja imena između Makedonije i Grčke.
U sklopu posjeta državni tajnik Nobilo održao je predavanje o temi "Regionalna suradnja zemalja jadranskog bazena", koje su organizirali Diplomatska akademija Ministarstva vanjskih poslova Albanije i albansko Vijeće za vanjske odnose, stoji u priopćenju MVPEI-a.