MANAMA - Bahreinska policija povukla se u subotu popodne s Bisernog trga, najvećeg u glavnom gradu Manami, i omogućila tisućama prosvjednika da ga ponovo zauzmu. Mnoštvo je trgu prišlo iz različitih pravaca. Prosvjednici su prvo oko pola sata mirno stajali pred policijskim kordonom, a onda su policajci iznenada ušli u svoje autobuse i povukli se. Vojska u tenkovima i oklopnim vozilima nešto se ranije povukla s trga, na kojem je boravila od četvrtka, dana kada je prosvjednike napala interventna policija i usmrtila četvero ljudi. Povlačenje vojske naredio je prestolonasljednik princ Salman bin Hamad Al Kalifa, koji je ujedno i zamjenik vrhovnog vojnog zapovjednika. Građane je pozvao na dan žalosti za žrtve prosvjeda, te na održavanje mira i stabilnosti. Nakon povlačenja prosvjednika i vojske na Bisernom trgu zavladalo je veliko oduševljenje tisuća prosvjednika. Osamdesetak ranjenih prosvjednika primljeno je najveću bolnicu u Manami nakon jutrošnjih sukoba s policijom.
ALŽIR - Alžirska interventna policija okružila je u subotu gotovo 500 prosvjednika koji su unatoč zabrani pokušali organizirati prosvjednu povorku kroz glavni grad po uzoru na prosvjede u drugim dijelovima arapskog svijeta. Izvjestitelj Reutersa javio je da se skupina prosvjednika, izvikujući slogan "Alžir - slobodan i demokratski!", pokušala probiti do Trga 1. svibnja u središtu grada, ali ih je policija palicama otjerala dva bloka dalje te ih okružila u jednom dvorištu. Prosvjed su organizirale skupine za zaštitu ljudskih prava, nekoliko sindikata i manja oporbena stranka. Glavne oporbene snage nisu se uključile. Vlasti su mobilizirale velike policijske snage kako bi spriječile održavanje prosvjeda.
DŽIBUTI - Prosvjednici protiv vlade sukobili su se u subotu sa snagama sigurnosti u Džibutiju, što bi mogao biti znak da se narodne pobune s Bliskog istoka šire i na zemlje Afričkog roga. Ministar unutarnjih poslova te malene afričke zemlje Jasin Elmi Buh izjavio je da je najmanje jedan policajac ubijen u sukobima u petak dok su stotine prosvjednika u istoimenom glavnom gradu Džibutija tražili odlazak predsjednika Ismaila Omara Guele s vlasti. "Oporba želi nasiljem preuzeti vlast", rekao je Elmi Buh, dodajući da se prosvjedi u subotu održavaju u četvrti Balbala glavnog grada. Po neovisnim izborima, u sukobima je ubijen i najmanje jedan prosvjednik. Guela, saveznik Sjedinjenih Država koje u Džibutiju imaju svoju jedinu vojnu bazu u Africi, prošle je godine promijenio ustav, što mu omogućuje treći predsjednički mandat. Izbori su predviđeni za travanj. "Narod ne želi diktatorski režim. Naša sloboda je u našim rukama. Nećemo stati dok ne ispunimo svoj san", rekao je jedan prosvjednik Reutersu. Džibuti je mala zemlja s 800 tisuća stanovnika na Afričkom rogu. Od Jemena, u kojem također već danima traju prosvjedi protiv režima, dijeli je uski crvenomorski tjesnac Bab El Mandeb.
TUNIS - Poljski svećenik Marek Rybinski ubijen je u petak u Tunisu, a u subotu je tunisko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo da su to zlodjelo počinili ekstermisti. Rybinski (34) pronađen je s nekoliko ubodnih rana nožem i prerezana vrata u petak u garaži privatne katoličke škole u tuniskom predgrađu Manubi. "Ubojstvo katoličkog svećenika u Tunisu je nešto abnormalno. Ubojstvo je počinjeno na abnormalan način i to nam pokazuje da su zločin počinili ekstremisti", izjavio je u subotu izvor u tuniskom ministarstvu unutarnjih poslova. Također je istaknuo da će se vojska i policija odlučno obračunati sa svima koji planiraju napade na pripadnike druge vjere. U Tunisu živi oko 10 milijuna stanovnika, među kojima oko 20.000 katolika, nastanjenih uglavnom u glavnom gradu i njegovim predgrađima. Ubojstvo poljskog svećenika osudila je najveća tuniska islamistička skupina Ennahda (Buđenje) i zatražila od vlasti da što je moguće prije pronađu krivca.
BEOGRAD - Pročelnici Vijeća europskih biskupskih konferencija (CCEE), Konferencije europskih crkava (KEK) i beogradske nadbiskupije u subotu su, u sklopu godišnjeg zasjedanja zajedničkog odbora CCEE-a i KEK-a u Beogradu, ukazali na važnost poštovanja nacionalnog identiteta, kao i suradnje među crkvama u sklopu europskih integracija. Nacionalni identitet, europske integracije i utjecaj ekonomske krize na život kršćana teme su kojima je, kako je istaknuto na tiskovnoj konferenciji u beogradskoj nadbiskupiji, iskazano najviše pozornosti na zasjedanju u kojem, među ostalima, sudjeluje i podpredsjednik CCEE-a zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić. Predsjednik CCEE-a nadbiskup ostrogonsko–budimpeštanski Peter Erdoe naveo je kako je središnje pitanje sastanka bilo pitanje mira i mogućnosti da sve kršćanske crkve promoviraju mir u Europi. "Zna se da naše razmatranje nije bilo na političkoj, već na duhovnoj osnovi, na osnovi naše vjere. Prije svega dali smo svo priznanje ljudskoj osobnosti. Upravo iz tog i duhovnog dostojanstva svake osobe proizilaze njezina ljudska prava. Jasno da iz toga proizilazi i jedno od glavnih prava, a to je sloboda ispovijedanja vjere. Istovremeno smo naglasili da osobnost ima i socijalnu dimenziju", objasnio je Erdoe. Istaknuo je kako integracije i europske integracije nikako ne mogu izbrisati sve što je svojstveno svakoj pojedinačnoj kulturi, narodu i osobi. Zasjedanje će završiti u nedjelju misnim slavljem u beogradskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, koje će predvoditi kardinal Peter Erdoe, a propovijed će održati kardinal Josip Bozanić. Time će se ujedno obilježiti treća obljetnica smrti nadbiskupa i prvoga metropolita beogradskog msgr. Franca Perka.