Euro je u takvim okolnostima ojačao prema dolaru 0,2 posto, na 1,3645 dolara.
Trgovci kao glavni razlog njegova jačanja navode izvješće agencije Bloomberg u kojem je citirana izjava dužnosnika ECB-a Lorenza Binija-Smaghija da će banka možda morati postrožiti monetarnu politiku, s obzirom na snažne inflatorne pritiske širom svijeta.
Dodatnu potporu euru pružile su glasine da ECB kupuje portugalske državne obveznice.
"Euro jača zbog takvih izjava Binija Smaghija ali ukupna je slika kada je on u pitanju pomalo negativna", zaključio je Ian Stannard iz BNP Paribasa.
"Uzlazni trend bit će kratkog daha jer je tržište fokusirano na bojazni povezane s dugom i na poteze koji bi mogli otegnuti potragu za rješavanje problema u eurozoni", dodaje Stannard.
Osjetniji rast jedinstvene valute zakočili su podaci koji su pokazali nastavljene vrlo visoke razine prekonoćnog zaduživanja kod ECB-a u petak, iako razlog tome nije poznat.
"Tržište ponovno strahuje od financijskog stresa u eurozoni i nevolja u nekoj banci", naglasio je Adam Cole iz RBC-a.
Dodao je ipak da valja pričekati ECB-ove tjedne podatke o likvidnosti radi preciznijih informacija o razlogu podizanja razina hitnih pozajmica.
Analitičai podsjećaju i na percepciju da nije postoignut napredak u učvršćivanju europskog kriznog fonda prije isteka roka idući mjesec, te na pojačane bojazni da će Portugal biti prisiljen zatražiti pomoć izvana u rješavanju krize.
Među ostalim valutama isticao se švicarski franak, koji je poskočio na najvišu razinu prema euru u dva tjedna, od 1,2895 franaka za euro, pod utjecajem priljeva kapitala u valute koje ulagači smatraju sigurnim utočištima, u kontekstu napetosti na Bliskom Istoku i u sjevernoj Africi.
Ulagači i dalje pozorno prate napetosti na tom području, zbog nastavljenih prosvjeda u Bahreinu, Libiji, Jemenu i Iranu.