Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks do 7,30 sati oslabio 0,2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Singapuru potonule više od 1 posto.
Burzovni indeksi u Hong Kongu i Šangaju pali su između 0,6 i 0,9 posto, a jedino su u Australiji cijene dionica jutros blago porasle.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 0,4 posto.
Povećanje ključnih kamata u Kini za 0,25 postotnih bodova nije iznenađenje jer se takav potez već dulje vrijeme očekivao, s obzirom na snažan rast tamošnjeg gospodarstva i inflacije. To je već drugo povećanje kamata u Kini u samo šest tjedana.
„Na nastojanja kineskih vlasti da ublaže inflacijske pritiske i uspore rast pregrijanog gospodarstva na održivije razine sada se gleda malo pozitivnije nego prije. Ipak, pod pritiskom su dionice u sektorima koji ovise o kineskoj potražnji“, kaže Samarjit Shankar, analitičar u banci BNY Mellon.
Na valutnim se tržištima, pak, nastavlja oporavak eura, nakon oštrog pada u ponedjeljak. Jutros se tečaj europske valute kreće oko 1,3650 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,3590 dolara.
Cijena eura prema japanskoj valuti porasla je, pak, s jučerašnjih 112,05 na 112,45 jena.
Tečaj dolara u odnosu na japansku valutu stabilno se kreće na razinama od oko 82,30 jena.
Terminska cijena nafte na burzi u New Yorku porasla je jutros u elektroničkom trgovanju za 30-ak centi, na 87,25 dolara po barelu. To se zahvaljujuje neočekivanom padu zaliha nafte u SAD-u prošloga tjedna, što ukazuje na jačanje potražnje za 'crnim zlatom'.