Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks do 7,30 sati skočio 1,9 posto, a više od 1 posto porasle su i cijene dionica u Singapuru te Hong Kongu.
U Australiji su cijene dionica porasle oko 0,9 posto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,9 posto. U Kini i Južnoj Koreji danas se zbog blagdana ne radi.
Zahvaljujući dobrim poslovnim rezultatima kompanija i podacima o jačanju američkog gospodarstva, na Wall Streetu su jučer Dow Jones i S&P 500 indeks skočili na najviše razine od lipnja 2008. godine.
Pritom se Dow Jones probio iznad psihološki važne razine od 12.000, a S&P 500 iznad 1.300 bodova.
Podaci koji ukazuju na ubrzanje oporavka američkog gospodarstva ponovno su potaknuli sklonost azijskih ulagača prema riziku, dok su proturežimski prosvjedi u Egiptu pali u drugi plan.
„S obzirom na splašnjavanje strahovanja u vezi egipatske krize, ulagači su se ponovno usmjerili na podatke o jačanju američkog gospodarstva, pa je porasla njihova sklonost prema rizičnijim ulaganjima“, kaže Hideyuki Ishiguro, analitičar u tvrtki Ikasan Securities.
Naznake jačanja oporavka najvećih svjetskih gospodarstava signaliziraju jačanje potražnje za sirovinama, pa rastu cijene metala i nafte.
Terminska cijena nafte na londonskom tržištu probila se jučer, prvi puta nakon dvije godine, iznad razine od 100 dolara po barelu, dok se terminska cijena nafte na burzi u New Yorku kreće oko 91 dolara.
Na valutnim je tržištima, pak, dolar pod pritiskom, što je posljedica procjena da će američki Fed zaostajati s podizanjem kamatnih stopa za ostalim središnjim bankama.
Kako se zaoštravanje monetarne politike prije očekuje u eurozoni nego u SAD-u, jučer se tečaj eura, po prvi puta od studenoga prošle godine, probio iznad razine od 1,38 dolara, a jutros je dosegnuo 1,3853 dolara.
Američka je valuta oslabila i u odnosu na japansku, pa je tečaj dolara pao s jučerašnjih 81,80 na 81,50 jena.
Cijena eura prema japanskoj valuti porasla je, pak, s jučerašnjih 112,35 na 112,80 jena.