Dow Jones indeks ojačao je prošloga tjedna 0,7 posto, na 11.871 bod, što je već osmi tjedan zaredom kako raste.
No, taj niz nisu uspjeli nastaviti ostali indeksi. S&P 500 pao je 0,8 posto, na 1.283 boda, a Nasdaq 2,4 posto, na 2.689 bodova.
Kretanje indeksa u posljednje vrijeme ponajviše određuju poslovni rezultati kompanija, a očekivanja su sve veća. Stoga se jako dobri rezultati na tržištu prihvaćaju kao dobri. A ako su samo dobri, to je već loše. Jedino doista odlični rezultati potiču rast cijena dionica, no nevelik.
„Penjemo se na planinu, došli smo do grebena, pa je doista vrijeme za predah. Ulagačima su potrebni novi pokazatelji da se oporavak gospodarstva doista ubrzava“, kaže Rick Meckler, predsjednik tvrtke LibertyView Capital Management.
Analitičari su povećali svoja očekivanja nakon što su lani cijene dionica snažno porasle zahvaljujući naznakama poboljšanja u američkom gospodarstvu.
Procjene zarada 500 kompanija, čije su dionice uvrštene u S&P indeks, povećane su u posljednjih 60 dana za 1 posto, pokazuju podaci tvrtke StarMine.
Najviše se očekuje od tehnološkog, energetskog i rudarskog sektora. Procjene za rudarski sektor povećane su za 5,7 posto, za energetski 4,8, a tehnološki 2,3 posto.
Stoga ne čudi što je prošloga tjedna došlo do prodaje dionica u tim sektorima, zajedno s financijskim. Najviše je, 3,3 posto, pao S&P indeks rudarskog sektora.
U fokusu ulagača i ovoga će tjedna biti poslovna izvješća kompanija za posljednje tromjesečje prošle godine, a među ostalim objavit će ih naftni divovi Chevron i ConocoPhillips.
Od makroekonomskih podataka ovoga se tjedna očekuju izvješća o američkom bruto domaćem proizvodu u posljednjem lanjskom tromjesečju, narudžbama trajnih proizvoda i raspoloženju potrošača.
S najvećim nestrpljenjem očekuje se podatak o BDP-u, koji će biti objavljen u petak. Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je rast američkog gospodarstva u posljednjem lanjskom tromjesečju ubrzao na 3,6 posto.
U srijedu će, pak, američka središnja banka, nakon redovitog sastanka njezinih čelnika, objaviti priopćenje u kojemu bi, očekuju analitičari, Fed mogao naznačiti da se situacija u gospodarstvu poboljšava.
Unatoč tome, mnogi analitičari očekuju korekciju cijena dionica.
„Prošlotjedni pad cijena u vodećim sektorima jasan je signal da je započela dobitonosna prodaja, što je zapravo zdrava korekcija nakon snažnog rasta cijena posljednjih mjeseci. Očekujemo pad cijena između 5 i 7 posto i mislimo da je korekcija već započela“, kaže Marc Pado, strateg u tvrtki Cantor Fitzgerald.
No, ima i optimističnijih analitičara. Richard Ross, tehnički strateg u tvrtki Auerbach Grayson, smatra da bi do kraja veljače S&P 500 indeks mogao dosegnuti 1.320 bodova, što je oko 3 posto više nego što sada iznosi, te da bi tek tada trebao naići na snažan tehnički otpor.
No, osim tehničkih faktora, tržište pokreću i psihološki faktori. A ulagači znaju da je veljača, udaljena samo tjedan dana, za dionice drugi najlošiji mjesec u godini. Od 1950. godine S&P 500 indeks slabio je u tom mjesecu u prosjeku 0,2 posto.