Dow Jones indeks oslabio je 12 bodova, ili 0,11 posto, na 11.825 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,01 posto, na 1.281 bod, a Nasdaq indeks 1,46 posto, na 2.725 bodova.
Najveći dnevni pad S&P 500 indeksa od lanjskog studenoga ponajviše je posljedica slabijih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih izvješća banaka.
Dobit Goldman Sachsa u posljednjem lanjskom tromjesečju pala je za 53 posto zbog slabih rezultata ostvarenih u trgovanju i investicijskom bankarstvu, a podbacili su i rezultati Wells Farga.
Cijena Goldman Sachsa potonula je 4,7 posto, dok su dionice Wells Farga, Bank of America, JPMorgan Chasea, American Expressa i Vise pojeftinile više od 2 posto.
Financijski i tehnološki sektor bili su glavni pokretači gotovo 10-postotnog uspona vodećih indeksa od početka prosinca prošle godine, pa su analitičari očekivali posustajanje cijena u tim sektorima.
„Banke su pod pritiskom jer ne zarađuju onoliko koliko se očekivalo. A s obzirom na snažan rast u posljednje vrijeme, trenutno ne rastu ni cijene dionica onih kompanija koje su ostvarile dobre poslovne rezultate. Možda je vrijeme za predah“, kaže Paul Mendelsohn, strateg u tvrtki Windham Financial Services.
Da su se ulagači odlučili na predah, pokazuje i to što su jučer pale cijene dionica u svih 10 industrijskih grupa S&P 500 indeksa.
Pala je čak i cijena dionice Applea, za 0,5 posto, premda je taj tehnološki lider ostvario znatno bolje poslovne rezultate nego što se procjenjivalo.
S druge strane, zahvaljujući dobrom poslovnom izvješću, snažno je, 3,4 posto, skočila cijena dionice IBM-a, što je i ublažilo pad Dow Jones indeksa.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer osjetno pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 1,32 posto, na 5.976 bodova, dok je frankfurtski DAX oslabio 0,85 posto, na 7.082 boda, a pariški CAC 0,90 posto, na 3.976 bodova.