Četvorodnevni državni posjet visokog gosta iz Kine, počeo je uz intoniranje himni, počasne plotune i obilazak počasne postrojbe američkih oružanih snaga na južnom travnjaku Bijele kuće, gdje su predsjednika Hua pozdravili i predstavnici brojne kineske zajednice u SAD-u i djeca s američkim i kineskim zastavicama.
Podsjećajući na prvi službeni posjet kineskog predsjednika Denga Xiaopinga Washingtonu u prije tri deseteljeća, koji je označio povijesnu normalizaciju odnosa SAD-a i Kine i postavio temelje daljnje suradnje, Obama je u pozdravnom govoru kazao kako Huov posjet "može postaviti temelje suradnje za idućih 30 godina".
On je rekao da u vrijeme kada neki sumnjaju u koristi suradnje SAD-a i Kine, Huov posjet može pokazati da dvije zemlje imaju ogromne uloge u uspjehu one druge, jer su u "međupovezanom svijetu države poput SAD-a i Kine najprosperitetnije i najsigurnije kada međusobno surađuju".
"SAD pozdravlja rast Kine kao snažnog, prospritetnog i uspješnog člana zajednice država. Uspjeh Kine donio je ekononske koristi našim ljudima, kao i vašima. Naša suradnja u nizu pitanja pomogla je ojačati stabilnost u azijsko-pacifičkoj regiji i u svijetu", rekao je Obama.
Obama je također dao do znanja da stanje ljudskih prava u Kini neće biti zanemareno u razgovorima s kineskim izaslanstvom, rekavši kako "povijest pokazuje da su društva skladnija, države uspješnije a svijet pravedniji, kada se poštuju prava i odgovorniti svih država i pojedinaca, uključujući i univerzalna prava svakog ljudskog bića".
SAD i Kina, uz suparništvo na nekim područjima, mogu surađivati u puno drugih područja "uz međusobno poštovanje i na obostranu korist", rekao je Obama izrazivši dobrodošlicu Hu Jintaou na engleskom i kineskom jeziku.
Kineski predsjednik je kazao kako su u protekle 32 godine od uspostave diplomatskih odnosa, Kina i SAD izgradile "odnose stareškog značenja i globalnog utjecaja" uz "plodnu međusobnu suradnju na mnogim područjima, na korist obiju zemalja i doprinos svjetskom miru i razvoju".
Kina i SAD, po njegovim riječima, dijele široki zajednički interes i odgovornost, te zato trebaju gledati dugoročno kod rješavanja razlika i zajednički raditi na održivom, zdravom razvoju odnosa, te otvoriti novo poglavlje u partnerskoj suradnji.
Hu je odgovorio Obami na spominjanje ljudskih prava, koje Peking smatra unutarnjim pitanjem, rekaši da "Kina i SAD trebaju poštovati izbor razvojnog puta i temeljne interese" druge strane, zauzevši se za jačanje međusobnog razumijevanja i povjerenja kroz dijalog.
Prema najavama iz Bijele kuće, na dnevnom redu razgovora dvojice čelnika naći će se pitanja velike neravnoteže u trgovinskoj razmjeni na štetu SAD-a, podcijenjenosti kineske valute, otvaranja kineskog tržišta za američku robu, jačanje kineske vojne moći, ali i prodaja američkog oružja Tajvanu.
Od međunarodnih pitanja, očekuje se da će dominirati američki poziv Kini da jače koristi svoj utjecaj kako bi zaustavila provokacije Sjeverne prema Južnoj Koreji, te provodi oštre sankcije protiv Irana, zbog nuklearnog programa.
Na planu ljudskih prava, Obamina administracija poziva Kinu da oslobodi dobitnika Nobelove nagrade za mir Liu Xiaboa i druge političke zatvorenike, zaštiti prava manjina na Tibetu i da svojim građanima osigura slobodu izražavanja i vjeroispovijesti.
Nakon službenih razgovora u Bijeloj kući, dvojica čelnika susrest će se s američkim i kineskim poslovnim ljudima te održati zajedničku konferenciju za tisak. Drugi dan posjeta Hu Jintaoa završit će s državnom večerom u Bijeloj kući, najsvečanijim događajem u čast stranog državnika koji je predviđen američkim protokolom.