ZAGREB - Suvlasnik Ine, mađarska naftna tvrtka MOL koja je nedavno ponudila otkup dionica od malih dioničara Ine, priopćila je u nedjelju kako je važnost te ponude precijenjena i tvrdi da njezin ishod neće utjecati na prava hrvatske Vlade kao suvlasnika domaće naftne kompanije. "Iznenađeni smo nagađanjima oko važnosti naše ponude. Vjerujemo da je njezina važnost jako precijenjena", stoji u priopćenju MOL-a koji je prošli tjedan izvijestio o ponudi za otkup dionica od malih dioničara po cijeni od 2.800 kuna po dionici.
To je cijena po kojoj je MOL kupovao Inine dionice u dobrovoljnoj javnoj ponudi iz 2008. godine, a oko 60 posto veća cijena nego se trgovalo dionicama Ine na Zagrebačkoj burzi. U priopćenju se podsjeća da MOL i Vlada zajednički upravljaju Inom na temelju vlasničkog udjela od 92 posto i dioničarskog ugovora koji je potpisan 2003., a proširen 2009. "Neovisno o tome posjeduje li MOL više ili manje od 50 posto dionica, prava vlade u Ini zaštićena su dioničarskim ugovorom i na njih ni na koji način neće utjecati ishod naše ponude", ističe se. U MOL-u navode da vlada, među ostalim, zadržava pravo na imenovanje svojih predstavnika u upravljačka tijela Ine, pravo veta na strateške odluke, pravo prvokupa MOL-ovih dionica Ine, a nepromijenjeno ostaje i pravo ponovnog otkupa u slučaju neprijateljskog preuzimanja MOL-a.
BEOGRAD - Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izjavio je za srbijanski dnevnik "Politiku" od nedjelje kako dvoentitetska BiH nije održiva a kao rješenje on vidi četiri federalne jedinice od kojih bi jedna bila s hrvatskom većinom. "Rješenje koje mi nudimo podrazumjeva uspostavljanje vlasti na tri razine, kroz četiri federalne jedinice sa sjedištem u Mostaru, Sarajevu, Banjoj Luci i Tuzli. Federalna jedinica sa sjedištem u Mostaru bila bi s hrvatskom nacionalnom većinom", objasnio je Čović. Upitan koliko je realno očekivati da će se Hrvati u predstojećim ustavnim promjenama izboriti za svoju federalnu jedinicu, Čović je rekao kako je siguran da će u tome uspjeti jer ova BiH, upozorava on, neće preživjeti bez istinske ustavne reforme.
LJUBLJANA - Slovenski birači u nedjelju na referendumu odlučuju hoće li stupiti na snagu novi zakon o javnom radiju i televiziji koji je donijela sadašnja vlada, a po podacima državnog izbornog povjerenstva u prva četiri sata od otvaranja birališta o tome se izjasnilo samo 4,65 posto od nešto preko 1,7 milijuna građana s pravom glasa. To je slabiji rezultat nego prije 5 godina kad se o sada važećem zakonu o javnoj radio-televiziji također glasovalo na referendumu i kad je na birališta došlo 31 posto građana. Mediji navode da je slab odaziv na referendum rezultat zbunjenosti, odnosno da velikoj većini nije jasno o čemu se odlučuje. Protiv novog zakona izjasnila se sadašnja oporba u parlamentu koja tvrdi da bit novog zakona nije u organizacijskim promjenama nego u nastojanju vlade da program javnog servisa podvrgne većem političkom nadzoru. Vlada sa svoje strane tvrdi da je glavni cilj izmjena zakona o radio-televiziji stabilizacija financijskog stanja na televiziji, te profesionalnije i autonomno djelovanje novinara u informativnom programu. Neslužbeni rezultati referenduma bit će poznati kasno večeras, a službeni 28. prosinca.
STOCKHOLM - Švedski premijer Fredrik Reinfeldt izjavio je u nedjelju nakon što su se prethodne noći u Stockholmu dogodile dvije eksplozije i poginula jedna osoba da će švedska vlada braniti demokraciju i Švedsku kao "otvoreno društvo" te upozorio da ne treba iznositi "nagađanja" nego sačekati ishod istrage. Reinfeldt je istaknuo da je policija tek u deset ujutro eksplozije ocijenila kao teroristički čin te da vlada čeka ishod istrage. "Kada dobijemo odgovore izvući ćemo zaključke", rekao je glede poteza vlade na konferenciji za medije koju je prenosila televizija. Reinfeldt je istaknuo da će vlada braniti Švedsku kao "otvoreno društvo" i demokraciju te upozorio da neutemeljena "nagađanja" nose "rizik stvaranja napetosti". U eksplozijama u središtu Stockholma u subotu navečer ubijena je jedna a ranjene dvije osobe. Policija istražuje jesu li eksplozije povezane s prijetećim e-mail porukama poslatim kratko vrijeme prije eksplozija.