Rad je rezultat zajedničkog projekta Instituta Ruđer Bošković i Max Planck Instituta za evolucijsku biologiju financiranog od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa kreditom Svjetske banke.
Ideja da se u embrionalnom razvoju životinja zrcali cjelokupna evolucijska povijest vrste poznata je odavno i izvan bioloških krugova. Međutim ta kontroverzna, dvjesto godina stara hipoteza zbog nedostatka pogodnih kvantitativnih metoda do sada je bila znanstveno nepotvrđena.
Novim pristupom koji je temeljen na genomskoj filostratigrafiji hrvatsko-njemački dvojac uspio je dokazati da je embrionalni razvitak doista sažetak evolucijske povijesti, te je povrh toga otkrio do sada nepoznate korelacije između ontogenije i filogenije.
Svojim radom evolucijski genetičar Tomislav Domazet-Lošo, dobitnik brojnih nagrada i priznanja, već par godina plijeni interes medija i znanstvene zajednice, navodi Institut.
Nakon otkrića teorije genomske filostratigrafije (2007), objavljene u znanstvenom časopisu Trends in Genetics, 2008. odjeknula je vijest o otkriću da su genetske bolesti kod čovjeka pradavno evolucijsko nasljeđe. Naime, Domazet-Lošo i Diethard Tautz pokazali su da većinu organizama na zemlji najvjerojatnije pogađaju slične genetske bolesti. Rad je objavljen u internetskom izdanju časopisa Molecular Biology and Evolution i u časopisu New Scientist, a kao zanimljiv predstavljen je i u časopisu The Economist.
Tomislav Domazet-Lošo diplomirao je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu 1997., a doktorirao je na Institutu za genetiku na Sveučilištu u Kölnu 2003. Nakon doktorata otišao je na poslijedoktorsko usavršavanje na Max Planck Institut za evolucijsku biologiju. Dobitnik je nagrade Međunarodnog društva primijenjenih bioloških znanosti (International Society for Applied Biological Sciences – ISABS, 2007), Nagrade "Željko Trgovčević" koju zajednički dodjeljuju Hrvatsko genetičko društvo i Institut Ruđer Bošković, Godišnje nagrade Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika i Godišnje nagrade za mlade istraživače tvrtke Shimadzu i Instituta Ruđer Bošković.