Predsjednik Hrvatskoga prirodoslovnog društva Mladen Juračić otvarajući skup istiknuo je kako na njemu sudjeluju znanstvenici koji se bave komuniciranjem i popularizacijom znanosti.
"Oni nastoje prenijeti svoja znanja i iskustva mlađim kolegama i svima koji to žele znati", rekao je, dodajući da će na skupu izlagati 24 znanstvenika, među kojima i dvoje iz inozemstva. Najavio je da će se sutra održati i svečana skupština Hrvatskoga prirodoslovnog društva na kojoj će, kako je rekao, biti izabrani novi počasni članovi, a istaknutom znanstveniku Ivici Đikiću bit će dodijeljena na svečanoj sjednici Društva medalja "Spiridon Brusina".
Predavač na sveučilištu "Pompeu Fabra" iz Barcelone Vladimir de Semir govorio je o putovima komunikacije znanosti s publikom. Podsjetio je kako, osim tradicionalnih načina komunikacije preko radija, televizije i novina, sada postoje internetski kanali. Istaknuo je da su blogovi i drugi internetski kanali, zbog mnoštva izvora i različitih interpretacija, često uzrok zdvojnosti publike, no zbog mogućeg dijaloga, publika im daje prednost pred tradicionalnim kanalima.
Hrvatsko prirodoslovno društvo osnovano je 1885. na poticaj Spiridona Brusine, a već sljedeće godine počeo je izlaziti "Glasnik Hrvatskoga naravoslovnog društva". Godine 1911. to je društvo počelo izdavati i časopis "Prirodu", jedan od najstarijih takvih u Europi.
Godine 1903. Društvo je u Zagrebu utemeljilo Zvjezdarnicu na Popovom tornju, a 1965. planetarij u Tehničkom muzeju. Društvo se već 1914. uključilo u zaštitu prirode, a značajna je i njegova nakladnička djelatnost te obrazovni programi, među kojima su "Znanost mladima" putem kojega učenici osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj uče o osnovama znanstvenog rada i potiču na prirodoslovna istraživanja te "E-škola" koji povezuje srednjoškolce i studente sa sveučilištima i znanstvenim institucijama u Hrvatskoj.
U povodu 125. obljetnice u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju 10. prosinca otvorit će se izložba "Muzej - peta dimenzija u znanosti", na kojoj će se prikazati razvoj znanosti u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na geologiju i paleontologiju u vrijeme osnivanja Društva. Izložit će se neke od prvih muzejskih zbirki s kraja 19. stoljeća, petrografska i zbirka fosilnih puževa i školjkaša, te plakati izložaba postavljenih u tom muzeju.