Od početka Domovinskog rata dr. Lee sudjeluje u postavljanju temelja moderne forenzičke znanosti u Hrvatskoj (posebice u području identifikacije ljudskih ostataka koristeći se analizom DNA), pomaže u osnivanju Laboratorija za sudsku i kliničku genetiku pri Katedri za patologiju i forenziku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, navodi se u priopćenju splitskog sveučilišta. Također se naglašava da dr. Lee sudjeluje u izobrazbi hrvatskih stručnjaka u SAD-u, aktivno je uključen u proces identifikacije žrtava rata u Hrvatskoj i BiH te pridonosi širenju istine o ratnim zločinima i srpskoj agresiji na Hrvatsku i BiH.
U obrazloženju odluke senata navodi se da je dr. Lee "najpriznatiji i najugledniji forenzičar današnjice" te da je u New Havenu osnivač "najvećega forenzičkog programa u SAD-u". Autor je oko 300 znanstvenih radova, a kao pozvani predavač održao je više od tisuću predavanja diljem svijeta. Nositelj je naslova počasnog doktora na nekoliko američkih sveučilišta te dobitnik više od 80 nagrada i priznanja.
Počasni doktorat bit će muti uručen na svečanoj proslavi Dana Sveučilišta 7. prosinca.
Senat je donio odluku o dodjeli sveučilišne plakete Anni Mariji Giammarco, profesorici stranih jezika i književnosti na Sveučilištu u Pescari za uspješnu suradnju s Filozofskim fakultetom u Splitu.
Plakete će se dodijeliti i trojim profesorima splitskog sveučilišta: dr. Josipu Kasumu (Pomorski fakultet), dr. Igoru Rudanu (Medicinski fakultet) i prof. Ivani Šverko (Građevinsko-arhitektonski fakultet), navodi se u priopćenju.