Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,1 posto, a blago su pale i cijene dionica u Južnoj Koreji te Australiji.
U Hong Kongu, Šangaju i Singapuru burzovni su indeksi porasli između 0,6 i 0,7 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 posto.
U televizijskom intervjuu predsjednik američke središnje banke Ben Bernanke kazao je da bi Fed mogao kupiti državne obveznice i za veći iznos od 600 milijardi dolara, koliko je planirano nedavnom odlukom, ako gospodarstvo ne ojača, a nezaposlenost ostane visoka.
Bernankeov komentar uslijedio je nakon što je u petak objavljeno da je u SAD-u u studenome otvoreno samo 39.000 novih radnih mjesta, znatno manje nego što se očekivalo, te da je stopa nezaposlenosti porasla s 9,6 na 9,8 posto.
„Mogućnost daljnjeg kvantitativnog popuštanja monetarne politike u najvećim svjetskim gospodarstvima snažna je sila na tržištima. To bi moglo nadvladati nad negativnim utjecajem zaoštravanja monetarne politike u Kini, učvrstiti postojeće trendove na tržištu. Stoga bi se moglo nastaviti pritjecanje sredstava na azijska tržišta, a cijene bi sirovina mogle dodatno porasti“, kaže Greg Gibbs, atrateg u RBS-u.
No, mogućnost daljnjeg popuštanja monetarne politike u SAD-u negativno je utjecalo na američku valutu.
Jutros je na valutnim tržištima dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio 0,1 posto.
U odnosu na japansku valutu, tečaj dolara kreće se oko 82,80 jena, nakon što je u petak pao na 82,51 jen, najnižu razinu u dva tjedna.
U petak je dolar pao za više od 1 posto prema europskoj valuti, pa se cijena eura probila iznad razine od 1,34 dolara. No, jutros je pala, pa se kreće oko 1,3350 dolara.
U odnosu na japansku valutu, tečaj eura stabilno se kreće na razinama od petka, oko 110,70 jena.