Dow Jones indeks skočio je 249 bodova, ili 2,27 posto, na 11.255 bodova, dok je S&P 500 porastao 2,16 posto, na 1.206 bodova, a Nasdaq indeks 2,05 posto, na 2.549 bodova.
Dobro raspoloženje na tržištu zahvaljuje se ublažavanju strahovanja od širenja dužničke krize u eurozoni, nakon što je predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet naznačio da bi banka mogla kupovati obveznice zemalja Europske Unije.
To bi ublažilo pritisak na prinose obveznica financijski oslabljenih članica eurozone, pa je jučer aukcija novih portugalskih obveznica prošla bolje nego što se očekivalo.
Špekulira se, također, da bi SAD, putem Međunarodnog monetarnog fonda, mogao podržati povećanje europskog programa za financijsku sanaciju.
Zahvaljujući tome, oporavila se europska valuta, pa je njezin tečaj skočio s 1,30 na 1,3120 dolara.
„Premda je dužnička kriza u Europi gadna, sve je čvršće uvjerenje da to nije sistemski problem koji bi mogao srušiti cijeli sustav“, kaže Jack Ablin, direktor u Harris Private banci.
Ulagače je ohrabrio i snažan rast zapošljavanja u američkom privatnom sektoru. Agencija ADP izvijestila je jučer da je u studenome otvoreno 93.000 radnih mjesta, što je znatno više od očekivanja i najveće mjesečno povećanja zaposlenosti u privatnom sektoru u posljednje tri godine.
Uz to, američka središnja banka Fed izvijestila je da je gospodarstvo ojačalo u 10 od 12 regija SAD-a, dok je indeks Instituta za menadžere nabave u studenome porastao 16. mjesec zaredom, što ukazuje na nastavak jačanja industrije.
„Američko gospodarstvo uvelike ovisi o potrošnji i stvaranju novih radnih mjesta, pa je svaki podatak koji ukazuje na jačanje tržišta rada pozitivan za dionice“, kaže Ablin.
Zahvaljujući dobrim makroekonomskim podacima, jučer su porasle cijene dionica u svih 10 sektora sadržanih u S&P 500 indeksu, a ponajviše u energetskom, industrijskom i tehnološkom sektoru.
Pritom je na vrijednosti dobilo i svih 30 dionica sadržanih u Dow Jones indeksu. Predvodila je dionica Home Depota, s rastom cijene za 4,6 posto, dok je dionica United Technologiesa poskupila 4, a Alcoe 3,4 posto.
No, obujam trgovanja bio je tek prosječan, što pokazuje da su mnogi ulagači ipak oprezni.
„U ovakve dane volio bih vidjeti veći obujam trgovanja, jer bi to značilo da iza ovako snažnog rasta cijena dionica doista stoje čvrsti mišići. No, čini se da se fond menadžeri nisu sasvim uključili u današnje trgovanje“, kaže Kenneth Polcari, direktor u tvrtki Icap Corporates.
Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 8,47 milijardi dionica, dok je u dosadašnjem dijelu godine prosječan dnevni obujam iznosio 8,48 milijardi.
Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 7 naprema 2.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer snažno porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 2,07 posto, na 5.642 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 2,66 posto, na 6.866 bodova, a pariški CAC 1,63 posto, na 3.669 bodova.