ZAGREB - U Hrvatskoj je sve spremno za pouzdanu opskrbu prirodnim plinom tijekom ove zime, potvrdili su na današnjem skupu Dan plina ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač, te predstavnici tvrtki Prirodni plin i Plinacro. Od svih iz plinskog biznisa u Hrvatskoj, uključujući tvrtke Prirodni plin i Plinacro, imamo jamstva da će ove zime biti sve u redu, da neće doći do poremećaja u opskrbi niti do isključivanja, naglasio je ministar Popijač na skupu koji tradicionalno organizira Hrvatska stručna udruga za plin-HSUP. Podsjetivši na opskrbu prirodnim plinom u lanjskoj sezoni Davorka Tancer iz tvrtke Prirodni plin naglasila je da se i ove zimske sezone očekuje slična situacija, što će naravno ovisiti o broju dana s nižim temperaturama. Ako se temperature spuste na minus 10 ili minus 12 stupnjeva Celzijevih neko vrijeme plina će biti dovoljno. To ovisi i o tome koliko bi dugo potrajale tako niske temperature. U slučaju bilo kakvih težih situacija, zaštićeni kupci, među kojima su i kućanstva, bila bi opskrbljena na uštrb velikih potrošača, objašnjava Tancer. Istaknula je i da zbog isteka ugovora o uvozu plina s ruskim partnerom (Gazoprom) rade na novom, a novost je postupak prednadmetanja čime žele postići boljeg dobavljača veće fleksibilnosti u isporuci te bolju cijenu.
ZAGREB - Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač izjavio je danas da su stvoreni uvjeti za definiranje statusa tvrtke Prirodni plin d.o.o., te da se sa partnerom, mađarskim MOL-om, razgovara o svim mogućim opcijama. Konačno rješenje prvenstveno će ovisiti od interesa obiju strana, a hrvatski je interes dugoročna i stabilna opskrba tim energentom (plin), kazao je Popijač odgovarajući na skupu Dan plina na novinarski upit hoće li država preuzeti plinski biznis od Ine. Naime, Prvim dodatkom Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju između Vlade i mađarskog MOL-a obveza Vlade da kupi plinski biznis, odnosno tvrtku Prirodni plin od Ine odgođena do 1. prosinca ove godine. Popijač ističe i kako je činjenica da su se stvari promijenile od 2007./2008. kada se to dogovaralo, ističući pritom mogućnost liberalizacije tržišta i ulaska i drugih isporučitelja prirodnog plina završetkom izgradnje i otvaranjem interkonekcije s Mađarskom. "Složili smo se da se može razgovarati o raznim rješenjima", kazao je. Na upit o cijenama plina, ministar je odgovorio da će se, kao i kod svih drugih roba i usluga, formirati u skladu s mogućnostima i interesima svih uključenih u taj sustav.
BIZOVAC - U Bizovačkim toplicama danas je otvoren 16. međunarodni sajam poljoprivrede, prehrane, hortikulture, ribolova, lovstva, ekologije i seoskog turizma "Agro zemlja", na kojem do 17. listopada sudjeluje oko 250 domaćih i inozemnih izlagača. Otvarajući sajam ministar poljoprivrede Petar Čobanković kazao je da su u ovoj godini postignute zavidne cijene ratarskih proizvoda, osim u vinogradarstvu, gdje država sufinancira otkup grožđa, te da je stanje lošije u stočarstvu, posebice u svinjogojstvu. Napomenuo je da se u Ministarstvu razmišlja o iznalaženju modela pomoći svinjogojstvu, koje je proteklih godina bilo u ekspanziji. Čobanković je izvijestio da je danas započeta isplata akontacijskog dijela poticaja za jesensku sjetvu, a da će se ovih dana krenuti sa slanjem odluka o nabavi drugog dijela repromaterijala. Zamoljen da komentira najave novih prosvjeda seljačkih udruga Čobanković je u izjavi novinarima kazao da nema nikakvih kašnjenja u isplati poticaja.
ZAGREB - Najavljeno poskupljenje kruha od tri do šest posto novi je udar na dvadesetak posto siromašnih građana Hrvatske, ali i na ostale koji se približavaju rubu siromaštva, upozorio je danas Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH). Pekari i Udruženje mlinsko-pekarske industrije opravdavaju poskupljenje visokim cijenama brašna i plina, no postavlja se pitanje zašto je Udruženje, zajedno s resornim ministarstvom, šutjelo ako je brašno u samo mjesec dana poskupjelo 40 posto, i čime se tako drastično povećanje cijena opravdava, ističe SSSH u priopćenju. Tvrdi se kako nema alternative tržišnom formiranju cijena energenata jer se "ne može socijalna politika voditi putem niskih cijena plina, električne energije", a SSSH ponovno naglašava da su u te tržišne cijene uključena i pogodovanja, nesposobnosti, neznanje i druge neracionalnosti. Stoga SSSH traži podizanje minimalne plaće i znatno podizanje iznosa neoporezivog dijela plaće, prije nego što val novih poskupljenja u cijelosti "potopi" radničke plaće.
OSIJEK - Sindikat poljoprivrede izvijestio je danas da je javni prosvjed radnika IPK Tvornice ulja Čepin u Zagrebu, koji je bio najavljen za 18. listopada, odgođen za 28. listopada, ako se do tada ne riješe problemi toga poduzeća. Poslovne banke nedavno su blokirale račune tvrtke zbog nepodmirenih kreditnih obveza od 52 milijuna kuna, a ovrha nad dionicama uljare, zbog dugova koje vlasnik poduzeća IPK dd ima prema nekadašnjoj tvrtki iz toga sustava IPK Tvornici stočne hrane, zaustavila je privatizaciju. Sindikat u priopćenju kaže da su na jučerašnjem sastanku predstavnici Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministrom Petrom Čobankovićem te Hrvatskoga fonda za privatizaciju, dali sva potrebna obrazloženja i čvrsto obećanje da će u iduća dva tjedna HFP i Vlada "donijeti sve potrebne odluke kako bi se stvorili preduvjeti i otklonile sve prepreke za nesmetanu privatizaciju i daljnje poslovanje uljare, a time i redovitu isplatu plaća".
ZAGREB - Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja smatra da su rješenja za Željezaru Split stečaj ili dolazak investitora koji će moći poslovati bez zabranjenih potpora, a i najam po tržišnim uvjetima ne bi bio nedozvoljen, rekla je danas predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec. Stav AZTN-a je da se državne potpore Željezari ne smiju davati, te da rješenje treba tražiti u stečaju ili dolasku investitora koji neće koristiti potpore, rekla je Spevec u izjavi za novinare nakon predstavljanja projekta "Provođenje politika tržišnog natjecanja i državnih potpora u Hrvatskoj". Upitana kako bi AZTN tretirao najam Željezare Split kazala je da problema ne bi bilo ako bi on bio po tržišnim uvjetima. Spevec kaže da je domaća industrija željeza i čelika veća prepreka za zatvaranje poglavlja o tržišnom natjecanju nego što je to brodogradnja, zbog toga što se Europa odrekla potpora industriji željeza i čelika.
ZAGREB - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva objavilo je javne natječaje za sufinanciranje otkupa mandarina sa 0,70 kuna po kilogramu i maslinovog ulja, zavisno od vrste, sa 3 kn/kg i 7 kn/kg. Ministarstvo sufinancira troškove otkupa i skladištenja s ciljem uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda i suzbijanja sive ekonomije, a natječaji su objavljeni u Narodnim novinama i na web stranicama Ministarstva.
ZAGREB - Trgovački lanac Plodine nastavlja širenje na tržištu, pa ja danas u zagrebačkom naselju Resnik otvorio hipermarket, investiciju vrijednu 15 milijuna eura, a riječ je o 55. trgovačkom objektu Plodina u kojem je posao dobilo 100 zaposlenika, izvijestili su iz tog lanca. Iz Plodina navode kako će u ovoj godini u širenje biti uloženo ukupno 30 milijuna eura, a očekuju se i 10 posto veći prihodi u odnosu na 2009. Iduće godine planiraju otvoriti nekoliko novih objekata i modernizirati veliki broj postojećih. Taj trgovački lanac zauzima drugo mjesto po veličini maloprodajnih trgovačkih lanaca i zapošljava ukupno 2.525 djelatnika.
ZAGREB - Neto dobit Hidroelektra niskogradnje u prvih devet mjeseci ove godine iznosila je 1,74 milijuna kuna, što je 62 posto manje od dobiti iz istog razdoblja prošle godine, objavila je ta tvrtka u financijskom izvještaju na Zagrebačkoj burzi. Ukupni prihodi Hidroelektre u prvih devet ovogodišnjih mjeseci od 394,66 milijuna kuna smanjeni su na godišnjoj razini za 56 posto, pri čemu su za isti postotak smanjeni ukupni prihodi od osnovne djelatnosti koji su iznosili 389,26 milijuna kuna. Ukupni rashodi istovremeno su pali sa 881,7 u prvih devet mjeseci prošle na 392,6 milijuna kuna u istom razdoblju ove godine. U izvještaju se napominje da društvo nije u potpunosti uspjelo uposliti svoje proizvodne kapacitete.
ZAGREB - Na Tržištu novca danas je veći dio ponude ostao neiskorišten zbog limita sudionika, te zbog niske kamatne stope. Potražnja je danas smanjena 7,4 posto u odnosu na jučer, na 163 milijuna kuna. Istodobno, ponuda je porasla gotovo 49 posto, na 113 milijuna kuna. Sav promet odnosi se na prekonoćne pozajmice, kojih je ugovoreno 13 milijuna kuna, po prosječnoj kamatnoj stopi od 0,5 posto, kao i jučer.
ZAGREB - Vrijednost dioničkog indeksa Zagrebačka burze Crobexa danas je porasla za 0,74 posto, pa je Crobex, koji je protekla tri dana bio ispod 1.900 bodova, tjedan završio iznad te psihološke razine, na 1.905,67 bodova. To je viša vrijednost Crobexa i u odnosu na kraj prošlog tjedna i to za 0,13 posto. Rast i na dnevnoj i na tjednoj razini bilježi i specijalizirani indeks Crobex10 koji je tjedna završio na 1.006,11 bodova što je u odnosu na jučer rast za 1,10 posto, a u odnosu na prošli petak rast za 0,40 posto. Redovni je promet Zagrebačke burze danas iznosio 22,7 milijuna kuna, a doda li se tomu i 26,3 milijuna kuna institucionalnog i 7,5 milijuna kuna prijavljenog prometa, ukupni je promet iznosio 56,5 milijuna kuna. Tri su dionice danas imale promete iznad milijun kuna, od kojih najveći, 7,7 milijuna kuna, dionica HT-a. Cijena te dionice je porasla za 1,10 posto, na 272 kune. Rast cijene za 0,14 posto, na 790 kuna, bilježi i dionica Atlantske plovidbe kojom je ostvareno 2,02 milijuna kuna prometa. Promet od 1,1 milijun kuna imala je povlaštena dionica Adris Grupe, a cijena joj je porasla za 1,47 posto.