NOVA GRADIŠKA - Predstavnici seljačkih udruga sa današnjeg sastanka u Novoj Gradiški zatražili su smjenu ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine zbog izostanka komunikacije s resornim ministrom, pogoršanja stanja u poljoprivredi, smanjenja proračuna za poljoprivredu i neisplate poticaja u cijelosti. Najavili su i kako pripremaju prosvjede za koje točan termin još nije definiran. Iz udruga poljoprivrednika navode kako njihovi dopisi resornom ministru ostaju mjesecima bez odgovora. U traženju smjene Jakovine upozoravaju na kontinuirani pad proizvodnje, da se stanje u domaćoj poljoprivredi pogoršava u zadnje dvije godine te tvrde kako je proračun za poljoprivredu u tom razdoblju smanjen za dvije milijarde kuna. "Tražimo isplatu poticaja u cijelosti, da se državni proračun dovede na razinu koja omogućava normalno funkcioniranje poljoprivrede", istakao je predsjednik Sindikata hrvatskih seljaka Tomislav Pokrovac. "Očito je da ministar provodi poljoprivrednu politiku sa sektorom krupnog kapitala", ustvrdio je predsjednik Odbora za udruge u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori Stjepan Kunovec. Predsjednik Nezavisnih hrvatskih seljaka Mato Mlinarić smatra kako ministar Jakovina više ništa ne može popraviti, jer je propalo 40.000 obiteljskih gospodarstava. Predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Matija Brlošić napomenuo je i da cijelu situaciju pogoršava i činjenica da Hrvatska još nije usvojila program ruralnog razvoja kroz koji bi na selo trebalo stići 312 milijuna eura.
ZAGREB - Sindikat radnika INA-e i društava INA-e Zagreb "Inaš" i braniteljske udruge te kompanije podupiru najavljeni početak pregovora Vlade s MOL-om i izražavaju zadovoljstvo što je, kako navode u današnjem priopćenju, Vlada napokon shvatila da je stanje u INA-i alarmantno. Drago nam je da je Vlada napokon odlučila raditi svoj posao i kao 45-postotni vlasnik INA-e zaštiti hrvatske nacionalne interese i energetsku neovisnost zemlje i nadamo se da će pregovarački tim tijekom pregovora održati čvrsti stav kojeg je jučer Vlada demonstrirala i voditi brigu o očuvanju radnih mjesta i vertikalne integriranosti naftne kompanije koja je desetljećima bila pokretač hrvatskog gospodarstva, navodi se u priopćenju iz sindikata. Predsjednica sinidikata Inaš Maja Rilović poručuje kako je nakon tri prosvjeda radnika INA-e i niza prosvjednih akcija kojim su "ukazali na svođenje najveće hrvatske naftne kompanije na običnu MOL-ovu podružnicu, Vlada napokon shvatila da je stanje u INA-i alarmantno". Sindikat najavljuju da će nastaviti s aktivnostima sve dok Uprava INA-e ne omogući stvarni socijalni dijalog o pravima radnika i upravljanju INA-om, što smatraju bitnim za budućnost kompanije i njenih radnika. Upozoravaju i da je to tek prvi korak u zaustavljanju sustavnog kršenja obaveza MOL-a definiranih u Ugovoru o strateškom partnerstvu.
RIJEKA - Riječka Jadrolinija u prvih je šest mjeseci ove godine ostvarila ukupni prihod od 355 milijuna kuna i poslovala s gubitkom od 74 milijuna kuna, što je očekivano jer se u tom razdoblju ulaže u pripremu flote za sezonu, a do kraja godine očekuju se pozitivni rezultati, rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare u Jadroliniji. O najvećem domaćem putničkom brodaru govorili su predsjednik Nadzornog odbora Jadrolinije Pavao Komadina i predsjednik Uprave Alan Klanac. Istaknuli su da su prihodi na razini prošle godine, ali da su rashodi bili 429 milijuna kuna ili 3 posto veći te da je nešto veći gubitak u odnosu na isto razdoblje lani vjerojatno uzrokovan i remontom brodova započetih prošle, a dovršenih u ovoj godini. Jadrolinijini brodovi su od siječnja do kraja lipnja prevezli 3,4 milijuna putnika i 853.113 vozila, što je 0,3 manje putnika i 0,9 posto manje vozila. Komadina je istaknuo da se manje uspješno poslovalo na dužobalnim linijama, te i na međunarodnoj liniji Zadar-Ancona, Split-Ancona i Dubrovnik-Bari. Klanac je istaknuo da je potpisivanjem koncesije za trajektne, brzobrodske i dužobalnu liniju Jadrolinija osigurala poslovanje u sljedeće tri i pol godine te da sada, uz potporu iz državnog proračuna od oko 270 milijuna kuna na godinu, može "u miru" povezivati otoke s kopnom i unaprijediti uslugu.
ZAGREB - Vijeće za zaštitu tržišnog natjecanja donijelo je odluku kojom iskazuje namjeru prihvaćanja obveze izvršenja mjera koje su predložili brodogradilište Viktor Lenac i Jadroagent kako bi se uklonili negativni učinci njihova ponašanja na tržišno natjecanje. Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja je na inicijativu poduzetnika iz Rijeke, u ožujku ove godine, protiv Lenca i Jadroagenta pokrenula postupak utvrđivanja narušavanja tržišnog natjecanja zbog sklapanja zabranjenog vertikalnog sporazuma. Riječ je o sporazumu između Lenca i Jadroagenta kojima je brodogradilište brodarima, čiji se brodovi nalaze na remontu, nametalo Jadroagent kao isključivog lučkog agenta i time im onemogućavao samostalni izbor lučkih agenata. Viktor Lenac i Jadroagent predložili su promjenu sporne poslovne politike tako da se naručiteljima više neće nametati izbor lučkog agenta, odnosno da odabir u potpunosti prepuštaju naručitelju. Agencija je slijedom toga objavila javni poziv svim zainteresiranima da dostave primjedbe, stavove i mišljenja o tome jesu li mjere koje su predložili brodogradilište Viktor Lenac i Jadroagent dovoljne za potpuno uklanjanje svih negativnih učinaka njihovog ponašanja na tržišno natjecanje. Rok za dostavu primjedbi istječe 21. kolovoza ove godine, navode iz Agencije.
DUBROVNIK - Na području grada Dubrovnika u prvih sedam mjeseci ove godine boravilo je 130.968 gostiju ili 8 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, a ostvareno je ukupno 563.226 noćenja, što je povećanje za 7 posto, objavili su danas iz dubrovačke Turističke zajednice. Pritom ističu kako su ti turistički rezultati potvrda Dubrovnika kao atraktivnog i uspješnog odredišta. Porast noćenja u srpnju u Dubrovniku se bilježi u svim oblicima smještaja osim u hotelima u kojima je ostvaren pad od 4 posto, dok je u privatnom smještaju zabilježeno povećanje broja noćenja za čak 27 posto. Najveći broj gostiju u srpnju je u Dubrovnik došao iz Velike Britanije i to 13,9 posto od ukupnog broja dolazaka i 19,2 posto u noćenjima. Slijede gosti iz Francuske, Njemačke, SAD-a, domaći turisti, gosti iz Švedske, Norveške, Finske i dr. Tržišta Rusije i Španjolske ove godine bilježe pad, ruskih je turista bilo 20 posto manje, a Španjolaca 15 posto manje. Početkom kolovoza u Dubrovniku boravi nešto više od 19 tisuća gostiju ili 7 posto više nego početkom kolovoza prošle godine.
ZAGREB - Dionički indeksi Zagrebačke burze danas su prekinuli trodnevni rast, Crobex je pao za 0,32 posto, na 1.853,65 bodova, a Crobex10 je smanjen za 0,61 posto, na 1.040,40 bodova. Redovni promet Burze iznosio je skromnih 6,4 milijuna kuna, a na listi milijunaša našla se samo dionica HT-a. Promet dionicom HT-a iznosio je 1,03 milijuna kuna, a cijena joj je neznatno porasla, za 0,01 posto, na 174,90 kuna. Dionica Petrokemije protrgovano je za 884,9 tisuća kuna, uz pad cijene za 5,85 posto, na 207 kuna. Za 542,7 tisuća kuna prodano je danas dionica Leda čija je cijena ostala nepromijenjena i iznosi 8.100 kuna. Cijena Inine dionice pala je za 0,14 posto, na 4.264 kune, uz promet od 283,5 tisuća kuna. Promet od 244,5 tisuća kuna imala je dionica Valamar Adria Holdinga, uz rast cijene za 1,26 posto, na 166,59 kuna. Na vrijednosti je među trgovanijim dionicama dobila i dionica Atlantske plovidbe za 6,04 posto, dok su dionice Belja pojeftinile 1,99 posto, a Ericssona Nikole Tesle za 1,60 posto.