SKV: Sport u 12,30 sati

ZAGREB, 19. kolovoza 2012. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja do 12,30 sati.

LONDON

Ovogodišnji pobjednik Tour de Francea i osvajač zlatne olimpijske medalje na Igrama u Londonu Bradley Wiggins odlučio je natjecati se na Tour of Britain idući mjesec.

Biciklistička utrka Tour of Britain dugo se smatrala manje važnom u odnosu na popularnije utrke Tour de France, Giro d'Italia i La Vuelta. Međutim, Wiggins je najavio da će se pojaviti na startu utrke u Ipswichu 9. rujna koja ima osam etapa kako bi zahvalio svims vojim navijačima koji su ga podržavali tijekom ove godine.

"Nastupit ću na Tour of Britain", izjavio je 32-godišnji Wiggins za Sky Sports.

"Sada ću pokušati ostati u formi do početka utrke tako da se ne osramotim. Bit će to dobro", dodao je.

MADRID

Napadač Malage Fabrice Olinga postao je najmlađi strijelac u povijesti prve španjolske nogometne lige, on je postigao jedini pogodak u susretu 1. kola kojim je Malaga kao gost svladala Celtu u Vigu u dobi od 16 godina i 98 dana.

Mlađahni je Kamerunac nadmašio dosadašnjeg rekordera, napadača Athletica iz Bilbaoa Ikera Muniaina koji je u listopadu 2009. godine bio strijelac u dobi od 16 godina i 289 dana.

PRAG

U 2. kolu Europskog prvenstva mladih šahista, koji se natječu u šest dobnih skupina – do 8, 10, 12, 14, 16 i 18 godina, hrvatski predstavnici postigli su sedam pobjeda uz pet poraza. Pobjede su postigli Magdalena Muha (do 10), Leon Livaić (do 12), Jadranko Plenča i Heike Poklicer (do 14), Božidar Iveković (do 16), te Matija Ostović i Matej Blažeka (do 18), a poraženi su Sven Winkler (do 10), Mihaela Blažeka i Miljenko Muha (do 12), Tajana Turk (do 16) i Tamara Ljikar (do 18). Po dva boda imaju Livaić, Plenča, Iveković, Matej Blažeka i Magdalena Muha, a Ostović ima 1,5 bod.

CINCINNATI

Hrvatski tenisač Ivan Dodig sa svojim partnerom Brazilcem Marcelom Melom nije se uspio plasirati u finale parova na velikom ATP turniru u Cincinnatiju. Bolji od Dodiga i Mela bili su Indijci Mahesh Bhupathi i Rohan Bopanna sa 6-4, 6-3.

SEVILLA

Hrvatski nogometni reprezentativac Ivan rakitić odigrao je svih 90 minuta za Sevillu koja je u susretu 1. kola španjolskog prvenstva kao domaćin svladala Getafe sa 2-1 (2-0), te je asistirao Faziju za prvi gol svoje momčadi u 34. minuti utakmice.

ZADAR

U utakmici 5. kola Prve HNL Dinamo je kao gost pobijedio Zadar sa 3-1 (1-0).

Strijelci: 0-1 Čop (28), 0-2 Sammir (74), 1-2 Ivančić (84), 1-3 Sammir (90-11m).

Utakmica je u 73. minuti bila prekinuta na 15 minuta zbog ubacivanja baklji na travnjak od strane navijača Dinama.

Ovom pobjedom Dinamo je stigao na vrh ljestvice sa 13 bodova, jednim više od drugog Slavena Belupa i tri od trećeg Hajduka koji ima utakmicu manje.

Pred 4.000 gledatelja na stadionu Stanovi sudio je Bebek iz Rijeke.

REZULTATI 5. KOLA:

Osijek – Rijeka 1-1 (Perošević 10-11m / Mujanović 67)

Istra 1961– Inter 3-1 (Križman 8, Havojić 75, Jugović 85 / Kramarić 44)

Split – Cibalia 3-1 (A. Vitaić 43, 47, Pehar 79 / Bartolović 36)

Zadar – Dinamo 1-3 (Ivančić 84 / Čop 28, Sammir 74, 90-11m)

Igrano u petak:

Zagreb - Slaven Belupo 1-2 (Abdurahimi 40 / Oršulić 23-ag, Grgić 51)

MAKARSKA

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 2. kola skupine C kvalifikacija za odlazak na Eurobasket koji će se sljedeće godine održati u Sloveniji u Makarskoj svladala Cipar sa 93-38 (17-10, 23-13, 25-12, 28-3).

Protiv nedoraslog suparnika najefikasniji u našoj reprezentaciji bili su Bojan Bogdanović sa 17 i Damjan Rudež sa 14 poena.

Hrvatskoj je ovo bila prva pobjeda u kvalifikacijama u prvom nastupu jer je u 1. kolu bila slobodna.

U 2. kolu u utorak naši će košarkaši gostovati u Ukrajini.

U skupini C suparnici Hrvatske bit će Cipar, Ukrajina, Mađarska i Austrija, a nastup na Eurobasketu izborit će prve dvije reprezentacije.

MARIBOR

Suparnik zagrebačkog Dinama u 4. pretkolu nogometne Lige prvaka, slovenski Maribor u 6. je kolu domaćeg prvenstva na svom stadionu Ljudski vrt svladao Domžale sa 2-1 (1-0).

Oba gola za Maribor postigao je Tavares (41, 87).

Maribor je igrao u sastavu: Handanović, Milec, Rajčević, Potokar, Mejač, Ibraimi (Dodlek, 89), Mertelj, Cvijanović (Rep, 90), Mezga (Črnic, 59), Tavares, Berić.

Ovom pobjedom Maribor je ostao na vrhu ljestvice sa 14 bodova, dva više od drugog Celja.

Dinamo i Maribor će prvu utakmicu igrati u Zagrebu u srijedu, uzvrat je šest dana potom u Mariboru.

BERLIN

Napadač hrvatske nogometne reprezentacije Ivica Olić postigao je tri pogotka u svom prvom službenom nastupu za svoj novi klub Wolfsburg u 5-0 (3-0) pobjedi protiv niželigaša Schoenberga u susretu 1. kola njemačkog Kupa.

Olić je postigao prva dva gola na utakmici u 28. i 31. minuti, dok je trećim postavio konačnih 0-5 u 68. prije no što je u 70. napustio travnjak.

Ranije u subotu u strijelce su u 1. kolu njemačkog Kupa upisao i Ivan Perišić koji je postigao jedan gol u 3-0 pobjedi Borussije iz Dortmunda na gostovanju kod Oberneulanda.

KIJEV

Hrvatski nogometni reprezentativci u momčadi Dinama iz Kijeva Ognjen Vukojević i Niko Kranjčar nisu imali veliku ulogu u prvom porazu svoje momčadi u ovosezonskom ukrajinskom prvenstvu. Dinamo je u susretu 6. kola izgubio sa 0-1 na gostovanju kod Vorskle u Poltavi, a Vukojević odigrao je prvo poluvrijeme, dok je Kranjčar čitavu utakmicu prosjedio na klupi.

Nikola Kalinić igrao je do 64. minute, dok je Ivan Strinić odigrao drugo poluvrijeme za Dnipro koji je na gostovanju kod Krivbasa odigrao 0-0. Mladen Bartulović odigrao je čitavu utakmicu za Krivbas.

Na ljestvici vodi Šahtar iz Donecka sa 15 bodova i utakmicom manje, isti broj bodova ima drugi Dinamo, dok je Dnipro treći sa 14 bodova.

VILNIUS

Hrvatska muška juniorska reprezentacija. igrači do 18 godina starosti, plasirala se u finale Europskog prvenstva u Litvi zahvaljujući 61-57 (15-11, 9-24, 18-12, 19-10) pobjedi protiv vršnjaka iz Rusije u polufinalu igranom u Vilniusu.

Ponovno je sjajan bio naš najbolji igrač Dario Šarić sa 24 koša i 13 skokova, Mario Brzoja je dodao 12 poena za Hrvatsku, dok je u sastavu Rusije najbolji bio Mihail Kulagin sa 15 ubačaja i 13 skokova.

U nedjeljnom finalu Hrvatska će igrati protiv domaćina Litve koja je u polufinalu svladala Srbiju sa 69-67.