Dow Jones prošloga je tjedna pao 1,2 posto, na 13.080 bodova, a S&P 500 indeks 0,5 posto, na 1.397 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,4 posto, na 3.067 bodova.
Za S&P i Dow Jones indeks bio je tek drugi negativan tjedan u ovoj godini, ali i najveći tjedni pad u posljednja tri mjeseca.
Unatoč tome, S&P 500 indeks na dobitku je od početka godine 11,1 posto, a nastavi li se trend uspona, mogao bi zabilježiti najveći kvartalni skok od drugog tromjesečja 2009. godine.
Snažan rast cijena dionica od početka godine ponajviše se zahvaljuje podacima koji ukazuju na jačanje američkog gospodarstva, posebice na oporavak tržišta rada.
A krajem tromjesečja obično slijedi 'šminkanje portfelja', pa menadžeri fondova kupuju dionice koje su najviše porasle kako bi uljepšali bilance.
„Mnogi menadžeri hedge fondova nisu vjerovali u napredak američkog gospodarstva, pa su se uglavnom držali po strani. No, kako bi ovaj kvartal mogao biti najbolji prvi kvartal od 1998. godine, sada bi trebali uhvatiti nešto od tih dobitaka“, kaže Phil Orlando, portfelj menadžer u fondu Federal Global Investment Management.
U zadnjem tjednu ovog tromjesečja ulagači će dobiti i jasniju sliku američkog gospodarstva kroz niz pokazatelja. U utorak se očekuje izvješće o povjerenju potrošača, dok u srijedu slijede podaci o narudžbama trajnih proizvoda.
U četvrtak će biti objavljen konačni podatak o američkom bruto domaćem proizvodu u posljednjem lanjskom tromjesečju, zajedno s izvješćem o osobnim dohocima i potrošnji kućanstava, a u petak se očekuje izvješće o PMI indeks industrijske aktivnosti u Čikaškoj regiji.
„Dosadašnji podaci pokazuju da se situacija u američkom gospodarstvu poboljšava, dok inflacija blago raste, što znači da nema prijetnji zaradama kompanija. Očekujem stoga uspon cijena dionica“, kaže Peter Cardillo, ekonomist u tvrtki Rockwell Global Capital.
U protekla tri mjeseca cijene dionica porasle su u gotovo svih 10 sektora S&P indeksa. Najviše su, 21 posto, skočile cijene u financijskom sektoru, dok su u tehnološkom porasle 19,9 posto.
Najlošije su prošli defanzivni sektori. Cijene dionica u uslužnom sektoru pale su za 3,9 posto, dok su u sektoru proizvođača roba za široku potrošnju cijena porasle 3,7 posto.
No, upravo zbog velikog dobitka S&P 500 indeksa od početka godine, neki stratezi očekuju povlačenje dijela novca s tržišta dionica.
Tim više što, osim u američkom, u drugim najvećim svjetskim gospodarstvima situacija nije blistava. Japan je u recesiji, eurozoni prijeti pad gospodarstva drugi kvartal zaredom, dok se rast kineskog gospodarstva usporava.
„S obzirom na činjenicu da su cijene dionica snažno porasle, a obveznica pale, neki bi portfelj menadžeri mogli smanjiti svoju izloženost dionicama i dio sredstava usmjeriti u vrijednosnice s fiksnim prinosima kako bi uravnotežili portfelje“, kaže Fred Dickson, strateg u tvrtki D. A. Davidson.