Terminski Dow Jones indeks bio je oko 13,30 sati na gubitku 62 boda, a tehnološki Nasdaq 13,25 bodova.
Istodobno, terminski S&P 500 spustio se 8 bodova te je bio ispod fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
Današnje negativno raspoloženje investitora posljedica je niza loših ključnih makroekonomskih pokazatelja. HSBC-ov PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u ožujku potonuo je na 48,1 bod, a PMI indeks eurozone na 48,8 bodova. Vrijednost tih indeksa ispod 50 bodova ukazuje na kontrakciju aktivnosti.
Dodatno, investitore je zabrinuo i pad prometa u britanskoj maloprodaji u veljači za 0,8 posto na mjesečnoj razini, što je njegov najveći pad u proteklih devet mjeseci.
Čak niti nešto bolji od očekivanja podaci o tjednoj nezaposlenosti u SAD-u u proteklome tjednu nisu uspjeli preokrenuti negativno raspoloženje.
Po podacima američkog ministarstva rada, protekloga tjedna bez posla je u SAD-u ostalo 348.000 osoba, što je 0,1 posto manje nego u tjednu ranije. Broj nezaposlenih tako se kreće i dalje na najnižim razinama u zadnjih četiri godine.
Za nove smjernice tržište očekuje objavu indeksa vodećih indikatora za SAD.
Pod najvećim pritiskom prodaja danas su dionice proizvođača sirovina i energetske kompanije.
„Dionička tržišta ostaju u području preokupljenosti. Čini se da bi trend prodaja mogao potrajati neko vrijeme“, smatra David Morrison, streeteg pri investicijskom društvu GFT Markets.
I na europskim burzama najvažniji su indeksi produbili minuse, nakon lošijih od očekivanja pokazatelja. Trenutno su je londonski Ftse indeks u minusu 0,7 posto, frankfurtski DAX 1,33 posto, a pariški CAC 1,55 posto.