SARAJEVO - Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović, predsjednik Srbije Boris Tadić i članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine sastat će se 3. veljače na Jahorini kod Sarajeva, najavio je u nedjelju predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić. Gostujući u središnjem dnevniku TV Federacije BiH (FTV) Komšić je kazao kako će na dnevnom redu ovog trilateralnog sastanka biti veliki broj pitanja koja su važna za svaku zemlju pojedinačno ali i za cijelu regiju. "Vrijeme ja da počnemo rješavati bilateralne odnosne odnosno sve ono što se vuče već dugo vremena", kazao je Komšić.
KAIRO - Arapska liga se u nedjelju izjasnila za nastavak i jačanje njene promatračke misije u Siriji, po priopćenju te organizacije, unatoč kritikama zbog toga što misija nije zaustavila obračun vlasti s oporbom. Ministarski odbor Lige zadužen za Siriju odlučio je "promatračima dati potrebno vrijeme za nastavak njihove misije u skladu s protokolom", stoji u priopćenju. Arapska liga je u priopćenju pozvala sirijske vlasti i naoružane protivnike režima da zaustave svako nasilje i zatražila financijsko i logističko jačanje misije. Dolazak arapskih promatrača u Siriju prošlog mjeseca nije okončao nasilje u toj zemlji te je Katarsugerirao da se misiji pridruže stručnjaci UN-a. Arapska liga u nedjelju nije, međutim, izravno zatražila takvu pomoć UN-a rekavši samo da će se "nastaviti koordinirati s glavnim tajnikom Ujedinjenih naroda kako bi osnažili tehničke kapacitete promatračke misije".
WASHINGTON - Američki ministar obrane Leon Panetta upozorio je rivale u svijetu da ne tumače krivo planove za smanjenje vojnog proračuna tijekom sljedećih 10 godina naglasivši da će Sjedinjene Države i u budućnosti imati najjaču vojsku. Govoreći u CBS-ovoj emisiji "Face the Nation" uoči predizbora u New Hampshireu on je također podsjetio republikanske predsjedničke kandidate da je odluka o rezovima od 487 milijardi u vojnom proračunu usvojena u dvostranačkom kongresu. Američki predsjednik Barack Obama objavio je u četvrtak vojnu strategiju koja predviđa veću američku vojnu nazočnost u Aziji, ali i manji broj vojnika u Europi te smanjenje sveukupnog broja vojnika na 490.000 tijekom idućih deset godina.
SEOUL - Južnokorejski predsjednik Lee Myung-bak zatražit će ovoga tjedna od Kine da iskoristi svoj utjecaj i uvjeri Sjevernu Koreju da ostane suzdržana, uslijed vrlo osjetljive smjene vlasti u Pyongyangu koja je prvenstveno usmjerena na pokazivanje militarističkog imidža. Lee će se u Pekingu sastati s kineskim predsjednikom Hu Jintaom i razgovarati o "razvoju strateškog partnerstva između dviju država i mjerama zaosiguranje mira i stabilnosti na korejskom poluotoku", priopćio je ured južnokorejskog predsjednika. Južna Koreja ističe da je njezin vanjskopolitički prioritet održanje stabilnosti na podijeljenom poluotoku, u vrijeme kada nepredvidivi sjeverni susjed upravo dovodi na vlast treću generaciju dinastijske vlasti nakon smrti Kim Jong-ila prošloga mjeseca.
BAGDAD - Iračka policija koja se temeljito reformirala nakon američke invazije 2003. ispričala se u nedjelju za svoje postupke iz vremena diktatora Sadama Huseina, dan uoči proslave 90. obljetnice njezina osnutka. "Redarstvene snage ministarstva unutarnjih poslova ispričavaju se zbog postupaka koji su se dogodili u vrijeme bivšeg režima", po priopćenju ministarstva. Proslavi obljetnice osnutka redarstvenih snaga prethodila je u petak vojna smotra kojom je obilježena 91. obljetnica osnutka iračke vojske, na kojoj su tri minobacačke granate pogodile zelenu zonu, bagdadsku četvrt u kojoj su na snazi iznimno jake mjere sigurnosti.
PEKING - Razdoblje rasta kineskog gospodarstva ide kraju jer se uvjeti koji su to omogućili nestali ili će ubrzo nestati, predviđa u časopisu Foreign Policy Gordon G. Chang, analitičar i profesor američke povijesti na sveučilištu Stanford, te najavljuje i pad vlasti kineske komunističke partije. Chang u članku objavljenom u posljednjem broju časopisa ispravlja svoje predviđanje da će kineska komunistička partija izgubiti vlast 2011. predviđajući tek odgodu promjena u Kini. Kina je, ovakva kakva je sada, uspjela preživjeti tako što nije ispoštovala sve svoje obveze preuzete pristupanjem Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, napominje Chang a stalan gospodarski rast dug tri desetljeća tumači politikama "reforme i otvaranja" Denga Xiaopinga, činjenicom da se Dengovo razdoblje podudarilo s krajem Hladnog rata te paralelnim demografskim rastom kineske radne snage. No kinesko dobro doba završava jer posljednjih godina "uvjeti koji su ga stvorili nestaju ili će uskoro nestati", smatra Chang.