Cijena barela sirove nafte na londonskom tržištu pala je 1,11 dolara, na 107,92 dolara. Na američkom tržištu bila je u minusu 1,68 dolara, te se barelom trgovalo po 96,33 dolara.
Kineski podaci o padu industrijske proizvodnje u studenom na najnižu razinu u zadnja 32 mjeseca pritisnuli su cijene nafte, a i podaci o rastu aktivnosti u američkom gospodarstvu u trećem tromjesečju bili su slabiji no što se očekivalo.
"Kina je glavni izvor rasta svjetske potražnje za naftom, a čini se da je on trenutno relativno slab. No i druge su gospodarske vijesti loše, a zajedno s teškoćama u eurozoni, to ukazuje na slabu potražnju za naftom", kazao je Christophe Barret iz Credit Agricole.
Zabrinutost u vezi s eurozonom intenzivirala se nakon što je Njemačka zabilježila iznimno slab odaziv na aukciju državnih obveznica od uvođenja eura, pa je Bundesbank bio prisiljen kupiti veliki iznos kako aukcija ne bi propala.
Na razočaravajući ishod aukcije njemačkih vrijednosnica nadovezala se objava podataka o snažnom padu novih industrijskih narudžbi u eurozoni u rujnu. Eurostat je objavio da je to njihov najdublji pad od prosinca 2008.
Cijene nafte pritisao je i snažan dolar, koji je dosegnuo najvišu razinu u zadnjih šest tjedana prema košarici valuta. Jaki dolar slabi kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time i potražnju za naftom, čije su cijene iskazane u američkoj valuti.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 108,34 dolara, što znači da je bila 60 centi viša nego na početku tjedna.