Cijena barela sirove nafte u Londonu porasla je 48 centi, na 111,93 dolara. Na američkom tržištu cijena je bila u plusu 2,18 dolara, te se barel prodavao po 93,43 dolara, dosegnuvši nakratko i najvišu razinu od početka kolovoza od 93,7 dolara. Dan ranije cijena je poskočila više od četiri posto.
Ohrabrujuća poslovna izvješća poduprla su u utorak europska tržišta dionica i roba, pri čemu su se isticali britanski naftni div British Petroleum i njemačkih bankovni div Deutsche Bank.
Od ukupno 142 poduzeća čije su dionice uvrštene u indeks S&P 500 a do utorka su objavila poslovna izvješća za treće tromjesečje, njih čak 68 posto nadmašilo je očekivanja analitičara na Wall Streetu, pokazuju podaci Thomson Reutersa.
Tržišta očekuju i ishod sastanka europskih čelnika u srijedu, koji bi trebali usvojili nacrt plana za smanjenje grčkog duga, dokapitalizaciju europskih banaka i povećanje ovlasti Europskog fonda za financijsku stabilnost EFSF, za potrebe djelomičnog pokrivanja gubitaka po državnim obveznicama.
Sam tekst sporazuma i njegov doseg još su predmet rasprava.
Na američkom tržištu cijene su u ponedjeljak poduprle naznake smanjene ponude i zaliha. Tako su cijene ugovora za isporuke u aktualnom mjesecu bile više od onih za naredne mjesece, što obično ukazuje na smanjenje ponude.
Analitičari ujedno upozoravaju na pad zaliha u SAD-u.
"Zatezanje odnosa ponude i potražnje u Europi i Japanu proširilo se i na Sjedinjene Države, pri čemu su u proteklih mjesec dana zalihe sirove nafte i naftnih derivata padale gotovo milijun barela dnevno", konstatirali su analitičari Barclaysa.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 109,11 dolara, što znači da je bila 80 centa viša nego krajem prošloga tjedna.