Cijena barela sirove nafte u Londonu porasla je 1,82 dolara, na 110,73 dolara, nakon što je nakratko dosegnula i 110,96 dolara. Na američkom tržištu porasla je 1,97 dolara, na 92,17 dolara, nakon što je nakratko dotaknula i 92,43 dolara.
Čelnici eurozone postigli su u ranojutarnjim satima dogovor s privatnim bankama i osiguravateljima da prihvate 50-postotni gubitak na grčkim državnim obveznicama kako bi se smanjio dužnički teret zadužene zemlje i zauzdala kriza u eurozoni.
"Cijene nafte porasle su kao odgovor na odluke koje su donesene na summitu EU-a", rekao je Carsten Fritsch iz Commerzbanka. "Na tržištu je ojačala sklonost rizičnim ulaganjima, unatoč jučerašnjem razočaravajućem izvješću o zalihama", dodao je.
Američka je vlada u srijedu objavila da su zalihe nafte u najvećem svjetskom potrošaču porasle za čak 4,74 milijuna barela, više nego što su očekivali analitičari.
Iz SAD-a su stigle i povoljnije vijesti. Također u srijedu objavljeni podaci o narudžbama trajnih dobara u rujnu u najvećem svjetskom gospodarstvu pokazali su njihov najveći rast u posljednjih šest mjeseci.
I u Kini, drugom po veličini potrošaču nafte, postoje naznake da bi vlada mogla popustiti strogu monetarnu politiku u četvrtom tromjesečju s obzirom na usporavanje rasta i očekivanja slabljenja inflacije u narednom razdoblju.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 108,83 dolara, što znači da je bila 64 centa niža nego dan ranije.