Cijena barela sirove nafte pala je na londonskom tržištu 1,54 dolara, na 113,56 dolara, nakon što je u utorak dosegnula najvišu vrijednost u vrijeme zatvaranja burzi od 15. rujna. Na američkom se tržištu cijena barela spustila za 1,26 dolara, na 95,54 dolara.
Prinosi na talijanske 10-godišnje obveznice prekoračili su u srijedu sedam posto, što se općenito smatra neodrživom razinom i potaknulo je oštar pad vrijednosti dionica i jačanje dolara u odnosu na euro. Nafta, potražnja za kojom ovisi o zdravlju svjetskog gospodarstva, pala je nakon četiri dana uzastopnog rasta.
"Svjedoci smo zabrinutosti zbog europskih dionica i dojma da je Italija po svemu sudeći došla u opasnu situaciju s prinosima na obveznice na razini od oko sedam posto", rekao je Simon Wardell iz Global Insight. "Mislim da je tržište u potrazi za signalima koji bi ga bar donekle uvjerili kako se Italija može nositi s takvom situacijom", dodao je.
I Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) navodi u najnovijim prognozama dužničku krizu u Europi kao rizik za očekivani rast potražnje.
Nešto veći optimizam iskazala je Međunarodna agencija za energiju (IEA), savjetodavno tijelo Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), očekujući da će potražnja do 2035. porasti na oko 99 milijuna barela dnevno, uz mogućnost rasta cijena do 150 dolara u kratkoročnoj perspektivi. Navode ipak da će kratkoročni pritisci na cijene nafte popuštati kako usporava i globalni gospodarski rast a libijska se nafta počinje vraćati na tržište nakon građanskog rata.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama objavila da je u utorak cijena barela referentne košarice njezine nafte iznosila 113,79 dolara, u usporedbi s 111,08 dolara koliko se barelom trgovalo u ponedjeljak.