Cijena barela sirove nafte porasla je 45 centi na londonskom tržištu, na 112,76 dolara, nakon što je u srijedu dobila na vrijednosti gotovo tri dolara. Na američkom je tržištu cijena barela bila viša za 87 centi, te se barelom trgovalo po 96,61 dolar.
"Kineska je potražnja snažna a američke su zalihe pale na pragu zime", tumači stanje na tržištima Christopher Bellew iz Jefferies Bachea.
Kineski trgovinski podaci pokazali su da je drugi po veličini potrošač nafte u svijetu u listopadu uvezao 20,80 milijuna tona sirove nafte, 1,7 posto više nego u rujnu. Izvješće ukazuje na otpornu domaću potražnju i popravilo je raspoloženje na tržištima.
Ulagače su ohrabrili i najnoviji tjedni podaci iz Sjedinjenih Država, koji su pokazali pad zaliha sirove nafte i naftnih proizvoda u prošlom tjednu. Zalihe derivata smanjile su se za čak šest milijuna barela, pokazali su u srijedu objavljeni podaci američke vlade.
Znakovi robustne potražnje u najvećim svjetskim potrošačima SAD-u i Kini privremeno su prigušili zabrinutost zbog širenja europske dužničke krize na Italiju i mogućeg utjecaja takvog razvoja događaja na potražnju.
Dodatnu potporu cijenama pružio je i pad dolara prema ključnim svjetskim valutama za 0,4 posto u četvrtak, koji je potaknuo potražnju jer je ojačao kupovnu moć imatelja ostalih valuta.
"Postoji dovoljna potražnja za naftom u svijetu iz zemalja poput Kine i ostalih zemalja u razvoju, pa eurozona nije presudna", zaključio je Bellew.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama objavila da je u srijedu cijena barela referentne košarice njezine nafte iznosila 113,13 dolara, u usporedbi s 113,79 dolara koliko se barelom trgovalo u utorak.