Knjiga "Hrvatska knjiga opstanka - Studium rei civilis - Studija o državništvu" (803 str.) podijeljena je na dva dijela. U prvom dijelu, naslovljenom Misao, autor piše o braći po prošlosti, Kristu kao središtu povijesti, posljednjem sudu i kraju povijesti, laži u službi zla, tajnim društvima, uspostavi hrvatske države, Franji Tuđmanu, tuđmanizmu i detuđmanizaciji. U drugom dijelu knjige, u kojemu raspravlja o organizaciji, piše o oblicima vlasti i državnoga uređenja, smjernicama djelovanja, organizaciji države i njezinim ministarstvima.
Urednik knjige Bogdan Malešević smatra da je Franciškovićeva knjiga "začuđujući plod hrvatskoga religijskog i društvenog genija". U njoj autor odgovara na pitanja o Hrvatskoj, kako napominje, postavljena još od Jurja Križanića preko Ive Mašine do Marka Veselice.
Autor se zauzima za kristocentričnu ekonomiju, primjećuje Malešević i dodaje kako se zauzima protiv malverzacija i nametanja vladavine preko svjetskih banaka i burza. U knjizi raskrinkava magijsku prirodu novca kao začetak lažnoga legitimiteta iz kojega se lančanom reakcijom izvodi čitavo carstvo ne-Božje ekonomije, lažne kulture i svih manifestacija države i društva.
Marko Francišković (1970.) sudionik je Domovinskoga rata, a svoje esejističke tekstove objavljuje u katoličkom časopisu "Zlatno pero".