Objavljivanje tekstova kao knjige, kako u predgovoru ističe urednik Hrvoje Runtić, uslijedilo je zbog znatne pozornosti čitatelja u vrijeme njihova prvog pojavljivanja, a nakana je knjige, kako dodaje, objasniti događaje od vremena kada je svakom bilo jasno da će se agresija na Republiku Hrvatsku dogoditi pa do priznanja njezine samostalnosti i neovisnosti.
"Bilo je to doba nevjerojatnog jedinstva i junačkih pothvata koji, nažalost, nisu doživjeli svoj logički nastavak u poslijeratnoj borbi za prosperitet Republike Hrvatske", ističe, dodajući kako su pogažene "mnoge moralne vrijednosti koje su krasile većinu branitelja".
U tekstu "Što je ostalo od Domovinskog rata", autor knjige piše kako je prvo mjesto gdje učenik treba nešto učiti o Domovinskom ratu - škola, međutim, kako dodaje, o toj velikoj temi govori se tek usput, kao o nekoj zloj i lošoj pojavi.
U tekstu "Svjedočenja iz Vukovara" Runtić na osnovi svjedočenja navodi kako se osvajači Vukovara ni četiri i pol mjeseca nakon što je agresorska vojska 18. studenoga 1991. zauzela Vukovar, a dva dana kasnije i Borovo i nakon što je uz pomoć četnika počinila neviđene zločine, nisu usuđivali ući u vukovarsko naselje Mitnicu.
"Očito je na njih djelovala legenda o Mitnici i braniteljima u mnogim podzemnim kanalima koji tu djeluju kao svojevrsna gradska gerila", navodi autor, dodajući kako su tjerali zarobljenike da pretražuju kanale i kad bi rekli da tamo nema nikoga, tukli su ih misleći da lažu. Na kraju je ta "hrabra vojska", kako navodi, odlučila zavariti sve kanalizacijske otvore.
"Tako se potvrđivalo pravilo: kad netko nije na svome, progone ga mnoge more i slike počinjenih zločina", napominje Davor Runtić.
Knjigu "Od Borova Sela do Sarajevskog mira" ( 266 str.), u kojoj je okupljeno 88 tekstova, objavila je vinkovačka "Neobična naklada".
Davor Runtić (1941.), poznat javnosti kao slikar, objavio je do sada seriju knjiga s tematikom Domovinskoga rata i događaja prije i poslije njega.