Recenzent profesor Vladmir Horvat piše kako autor analizira Matošev opus da utvrdi stupanj njegove religioznosti i filozofičnosti te njihov odnos prema estetskim kriterijima i kršćanskim vrednovanjima.
Tako s kršćanskih, filozofskih i estetskih stajališta utvrđuje da su Matoševi kriteriji vrlo duboko ukorijenjeni u katolištvo, napominje Horvat, dodajući kako je autor zaključio da je Matoš bio borac protiv mediokritetstva koje je i tad zahvaćalo Hrvatsku.
Kako piše Horvat, Čić je Matoša prikazao kao kršćanskoga pravaškog proroka, koji je svojoj zemlji najavio katarzu i novi preporod.
Knjiga "Religijsko-filozofski aspekti u književnosti A.G. Matoša - Misao pravaškoga stekliša AGM" (155 str.) podijeljena je u tri poglavlja u kojima autor piše o povijesno-filozofskom aspektu hrvatske moderne, novim polemikama i Matošu, odnosu modernizma i Crkve, religijskoj dimenziji u Matoševoj književnoj kritici, odnosima socijalne dimenzije i religioznoga, domoljublja i religioznoga, književnoj krizi i kultu ideje, dekadenci, religioznom aspektu u novelama, pobuni protiv nečasne stvarnosti, prizorima moralne snage i karakterne bijede te Matoševim aluzijama i simbolizmu.
Na kraju knjige objavljena je literatura, sažetak na engleskom jeziku te kazalo imena i pojmova.
Muzikolog i stručnjak za religijske znanosti Emil Čić (1958.) autor je više knjiga, a među njima i knjige "Hrvatska glazba i glazbenici".