"Najveću pozornost izazivaju dokumenti koji u Bijeloj knjizi nisu objavljeni, na primjer stručne rasprave slovenskih eksperata koji pišu o Sloveniji kao geografsko prikraćenoj državi, što je ponovljeno i u memorandumu o Piranskom zaljevu koji je slovenski parlament donio 1993. godine, a gdje se navodi da je Slovenija geografski prikraćena država i spada u skupinu država koje zbog svog geografskog položaja ne mogu proglasiti isključivu ekonomsku zonu na moru", piše Mekina.
"Problem takvog pristupa našeg ministarstva vanjskih poslova je u prvom redu da se tako gubi kredibilitet. Neki su očekivali integralan i stručan dokument pisan iz našeg rakursa, no Bijela knjiga pokazala se je za nedorađen torzo, tipičan proizvod agitpropa koji briše i cenzurira nepovoljne činjenice koje mu nisu po volji", kritički navodi Mekina, ali dodaje da se niti od hrvatske diplomacije ne treba nadati boljem materijalu u najavljenoj Plavoj knjizi.
"Ništa se bolje na žalost ne može očekivati niti od hrvatske strane, gdje možemo očekivati dokaze o tome kako je Savudrijska vala dio Hrvatske još od kamenog doba. Hrvatska diplomacija neće znati stvoriti neki poseban politički kapital iz planiranog gafa što ga je učinilo slovensko ministarstvo vanjskih poslova uz neobjektivnu pripremu Bijele knjige", piše Mekina.
On navodi da bi Hrvatska kad je riječ o granici tijekom pristupanja Europskoj uniji trebala prihvatiti "kompromisno rješenje", onako kako je, navodi Mekina, prije svog pristupa EU-u učinila Slovenija kad se "našla u žrvnju" Italije i Austrije.
"Hrvatska politika morat će zaustaviti ribarske incidente, prestati lažno robovati javnom mišljenju, obuzdati nacionaliste i svoju javnost pripremiti na ozbiljne kompromise", piše Mekina, dodajući da joj je to uspjelo sa Crnom Gorom, pa će valjda i sa Slovenijom.
"Ako Hrvatska nastavi sa sadašnjom tvrdoglavom pozicijom, Slovenija bi za Hrvatsku mogla postati noćna mora, onako kako je Cipar za Tursku", navodi Mekina, navodeći da bi "u pravom trenutku" u Sloveniji moglo doći do inicijativa o referendumu pred ulazak Hrvatske u EU.
"To bi moglo dovesti do toga da Hrvatska, koja je zajedno s Turskom započela pregovore s Europskom unijom, te pregovore i završi zajedno s Turskom", primjećuje Mekina, podsjećajući na neke prijetnje koje su u tom smislu iznosile neke stranke i skupine u Sloveniji.
"Slovenija uistinu nije velika članica EU-a, ali ljepota te integracije je upravo u tome da u njoj i male članice u nekim ključnim pitanjima mogu zakomplicirati stvari s jednakim uspjehom kao i velike države", završava Mekina svoj komentar u ljubljanskom "Dnevniku".