Nobilo u pismu navodi da Hrvatska ne može prihvatiti navode iznesene u Bijeloj knjizi slovenskog ministarstva vanjskih poslova, te da su u njoj slovenski zahtjevi predstavljeni kao neosporne činjenice, dok se s druge strane ignoriraju činjenice koje nisu u skladu sa slovenskim interesima.
Takva selektivnost dokazuje nedostatak spremnosti za pravedan pristup i dijalog, ocijenio je Nobilo u pismu, čije je dijelove objavio ljubljanski "Dnevnik" od petka.
Isto tako, Nobilo je u pismu, navodi Dnevnik, iznio da su zahtjevi Slovenije za cijelim Piranskim zaljevom (Savudrijskom valom) i pristupom otvorenom moru "u suprotnosti s međunarodnim pravom". Bijela knjiga, po navodima veleposlanika Nobila iznesenim u pismu, "otkriva zahtjeve Republike Slovenije prema određenim dijelovima teritorija Republike Hrvatske" i pri tome ignorira činjenicu od velike legalne važnosti, a to je tijek granice u vrijeme raspada prethodne države, navodi Nobilo u pismu.
"Dnevnik" navodi da se Nobilo osvrnuo i na jednu od teza iz Bijele knjige prema kojoj je Hrvatska razgraničenjem bivše SFRJ i Italije nakon II. svjetskog rata riješila sve svoje probleme i etnički se zaokružila na račun etničkih Slovenaca koji su ostali na talijanskom teritoriju.
"Teza po kojoj je Hrvatska u vrijeme nekadašnje SFRJ riješila sve svoje probleme na račun Slovenije zbog čega bi u rješavanju graničnog pitanja (Slovenije i Hrvatske) trebalo zahtijevati da se u obzir uzmu i navodna nepravedna razgraničenja iz nedavnog razdoblja jasno pokazuju da Republika Slovenija nije zadovoljna s kopnenom granicom koja je postojala u trenutku proglašenja nezavisnosti naše države, pa ju sada pokušava promijeniti", navodi u pismu, kako ga citira ""Dnevnik", hrvatski veleposlanik Nobilo.
Takav je pristup, ocjenjuje se u pismu, u suprotnosti s načelom o nepromjenjivosti granica što ga je ponovno potvrdilo i mišljenje Badinterove komisije, a to je načelo bilo osnova za međunarodno priznanje i Slovenije i Hrvatske, upozorio je hrvatski veleposlanik.
Kako navodi "Dnevnik", pismo je diplomatska reakcija Hrvatske na teze iz slovenske Bijele knjige. U njemu je iznesen i prijedlog koji je Hrvatska dala Sloveniji još u listopadu 2005. godine da se pitanje riješi arbitražom, te reakcija Slovenije koja je u suprotnosti s međunarodnim pravom onda proglasila svoj ekološki pojas "ispred hrvatske obale".
Uz to, navodi Nobilo u pismu, Hrvatska još uvijek čeka odgovor slovenske strane na svoj prijedlog o arbitraži.
(Hina) xfl ybr