"To bi bilo opasno miješanje u slobodu umjetničkog izražavanja i izraz krajnjeg nepovjerenja prema autorima", izjavila je u četvrtak filmska kritičarka i zastupnica liberalnih demokrata (LDS) u parlamentu Majda Širca.
Ona tvrdi da i australski Slovenci imaju pravo na svoje mišljenje, no dodaje da bi s obzirom da su svoj zahtjev uputili slovenskoj vladi, ona trebala odgovoriti što o tome misli i spriječiti diskvalifikaciju uspješnih autora i širenje mentaliteta koji Sloveniju "vraća u stara vremena".
Filmski kritičar ljubljanskog lista "Dnevnik" tvrdi da razne konzervativne građanske inicijative poput ove koja je došla iz Australije mogu biti opasne, "bilo da se zauzimaju za kršćanski moral ili čistunski nacionalizam", kad bi im popustile službene institucije u Sloveniji.
Redatelj Damjan Kozole, koji je ranije također bio kritiziran zbog filma "Outsider" koji navodno ne predstavlja Sloveniju na pravi način i vrvi socijalno problematičnim likovima, izjavio je da se društvo mora pomiriti s tim da "zadaća redatelja nije da filmom promovira domovinu", dodavši da se to nije tražilo "ni u vrijeme totalitarizma". Za posebno povjerenstvo koje bi određivalo koji scenariji mogu dobiti državna sredstva, ovisno o tome jesu li "balkanski" ili "europski", Kozole je izjavio da bi se takav pristup mogao usporediti samo s onim koji je koristio Goebels.
Slovenski mediji upozoravaju u vezi sa spomenutim slučajem da dijaspora ima pravo na svoju posebnu osjetljivost, naglašeniju nego kod prosječnih domaćih ljudi, ali da opet ne mogu očekivati da iz Slovenije dolaze samo idilični filmovi u kojima se pojavljuju krajolici Julijskih Alpa i sa čistom crno-bijelom dramaturgijom u kojoj je jasno tko su pozitivni i negativni junaci, kako je to slučaj u tridesetak godina staroj filmskoj seriji o Kekecu i Bedanecu.
Australsko-slovenska konferencija (ASK), prema izvješćima slovenskih medija, neuspješno je tražila da se s programa filmskog festivalu u Sidneyu skine film "Odgrobadogroba" redatelja Jana Cvitkoviča jer se u njemu, kako tvrde, Slovenija prikazuje u krivom svjetlu i kao "balkanska" država. Upozorili su i na to da autor nema pravo slovensko prezime. Australski Slovenci misle da bi državno povjerenstvo ubuduće moralo biti opreznije prema tome kome daje sredstva za snimanje filmova te da treba formirati posebno tijelo koje bi vodilo računa o tome da se Slovenija u svijetu prikazuje na "pravi" način.