"Kome koriste izjave i komentari koji izražavaju veliku mjeru razumijevanja za interese drugih država, a svom silinom napadaju slovensku vladu i njezinu politiku", pita se Rupel u autorskom članku koji je u subotu objavilo ljubljansko "Delo".
Rupel precizira da se radi o kritikama na račun vlade i njezine politike prema susjednim državama: "Stvari se prikazuju tako da se nevjerodostojnost pripisuje slovenskoj, a ne hrvatskoj politici. Sloveniji, a ne Italiji, pripisuje se odgovornost za planiranje terminala za tekući plin, a za odsutnost dvojezičnih topografskih oznaka u Koruškoj krivi se Slovenija, a ne Austrija", navodi Rupel.
Rupel navodi da slovenski mediji odnose sa susjednim državama prikazuju "dramatično i histerično", pripisujući susjednim državama zle namjere prema Sloveniji, te u isto vrijeme vladu optužuju da reagira mlako.
"Pratimo li slovenske medije, čini se kao da se cijeli svijet urotio protiv Slovenije i da nas s posebnom strašću napadaju susjedne države. Uvažimo li medijsku dramatizaciju, čini se kao da je Slovenija već na pola okupirana, da se približava katastrofa, kao da je atmosfera pred rat. Ispada da ne prođe niti dan, a da neprijateljski raspoloženi Beč, Zagreb i Rim nešto ne izmisle protiv Slovenije, ali uzrok tome, kako sugeriraju mediji, nije u susjednim državama nego u nama samima, u vladi i posebno u ministarstvu vanjskih poslova", navodi Rupel.
Rupel također ocjenjuje da "opća građanska i državna svijest" kod Slovenaca "nije na potrebnom nivou".
"U razgovoru s mlađim suradnicima i studentima došao sam do spoznaje da je ta svijest na vrlo niskom stupnju. Obilježavanje 15. obljetnice nezavisnosti prilika je da ponovo promislimo o nacionalnoj svijesti i državotvornom odgoju, a to znači promišljanje o povijesti slovenske države. Kod mojih sugovornika ponekad dobivam dojam kako misle da slovenska država postoji oduvijek, a da je Jugoslavija idilični krajolik iz sentimentalnih pjesama", zaključuje Rupel svoje razmišljanje o desetljeću i pol slovenske države.