"Ova vlada pokušat će iskoristiti vrijeme u kojem Hrvatska vodi pregovore za članstvo u Europskoj uniji za rješenje graničnog pitanja", naveo je u četvrtak Rupel u odgovoru komentatoru ljubljanskog lista "Dnevnik" Francu Juriju.
Rupel je naveo da bi od Jurija, koji je nekoć radio kao slovenski diplomat, očekivao više uvažavanja argumenata vlastite države.
"Kuća Joška Jorasa nalazi se na teritoriju koji je u vrijeme osamostaljenja bio u Sloveniji, a tako je i sada", navodi se u odgovoru objavljenom na službenim internet-stranicama ministarstva vanjskih poslova.
Šef slovenske diplomacije navodi da je hrvatski granični prijelaz Plovanija zapravo privremena granična točka jer granica na tom mjesto nije određena i da je to nakon prosvjeda slovenske vlade zbog njegove gradnje 1994. godine u odgovoru tadašnjem slovenskom premijeru Janezu Drnovšeku pismeno priznao i tadašnji hrvatski premijer Nikica Valentić.
Juri je u svom, u srijedu objavljenom, komentaru naveo da slovenske vlasti i sudovi u slučaju Joras donose politički motivirane odluke i da država Jorasa, koji i sam izbjegava granični prijelaz tvrdeći da se nalazi u Sloveniji, zapravo potiče na njegove postupke nepriznavanja hrvatske jurisdikcije.
"Slovenska država Jorasa ni na što ne potiče nego koristi diplomatska sredstva", naveo je u odgovoru Rupel.
Rupel u svom prilogu ponavlja svoja poznata stajališta da je Hrvatska odustajanjem od tzv. parafiranog sporazuma Drnovšek-Račan pokazala nekredibilnost, pa će sadašnja slovenska vlada granično pokušati riješiti tijekom hrvatskih pristupnih pregovora.
Ostala otvorena pitanja s Hrvatskom, navodi Rupel, riješit će se u skladu s europskom pravnom stečevinom.