"Imam klijente u BiH i sudjelovao sam u izvozu oružja, ali ne u Irak, nego u druge zemlje. Vidio sam da postoje dokumenti s mojim imenom za Irak, ali ja to nisam radio", izjavio je Joray, kako ga u petak citira sarajevski "Dnevni avaz".
Sarajevski dnevnik podsjeća kako je švicarski list "Sonntags Blick" objavio postojanje dokumenata po kojima je u prosincu 2004. godine dopušten izvoz 3,5 milijuna metaka iz BiH za Irak za strojnice tipa "kalašnjikov", pri čemu je kao krajnji kupac bila navedena tvrtka "Marious Joray Waffen".
Sam Joray je ustvrdio kako je imao dozvolu za izvoz ne tri nego trideset milijuna metaka, no navodno je nikada nije iskoristio.
"Pretpostavljam da je netko u Zagrebu ili Sarajevu zlouporabio dozvolu na moje ime", izjavio je švicarski trgovac oružjem.
Komentirajući ove navode Miroslav Nikolić, koji je u vrijeme izvoza oružja i streljiva iz BiH u Irak bio na čelu Ministarstva obrane Federacije BiH, izjavio je kako je cijeli taj posao bio izveden na transparentan i zakonit način.
"Postoji javna dokumentacija. Bio je javni natječaj i nema govora o švercu. Sve je bilo pod nadzorom međunarodnih snaga", izjavio je Nikolić
I Krešimir Peranec, vlasnik tvrtke "Scoop", registrirane u Zagrebu, koja je također sudjelovala u izvozu oružja u Irak, odbacio je navode o protuzakonitim postupcima. Istaknuo je također kako se u Irak nije izvozilo izravno nego uz posredovanje američke tvrtke "Taos".
"Besmisleno je govoriti o tome kako oružje nije ni došlo na odredište, jer je u pitanju tvrtka koja radi po ovlastima američkih vlasti", kazao je Peranec.