Njujorški Dow Jones indeks izgubio je na tjednoj razini 1,7 posto na vrijednosti, završivši u petak na 11.381 bodu. Tehnološki Nasdaq potonuo je više od četiri posto, na 2.244 boda.
Cijene nafte oštro su uzletjele pred kraj tjedna nakon što je prestanak rada naftne rafinerije u Teksasu zbog radova na pogonu potaknuo zabrinutosti oko ponude. Cijena barela nafte skočila je ponovno na 72 dolara. Nadalje, cijena unce zlata dosegnula je najvišu razinu u zadnjih 26 godina od 726 dolara.
Američka središnja banka Fed, po očekivanju, u srijedu je podigla ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova, na 5,0 posto. No, sve oči su bile usmjerene na Fedovo priopćenje, u kojem je rečeno da će biti potrebno i dalje podizati kamatne stope kako bi se ograničio rast inflacije. "To ne znači nužno da će kamatne stope rasti, no svakako je trend u tome smjeru", kazao je Richard Dekaser, glavni ekonomist pri National City Corp. Rast kamatnih stopa podrazumijeva više troškove kreditiranja kompanija i smanjenje njihovih zarada te pad osobne potrošnje.
Dionice banaka i osiguravatelja senzitivnih na dizanje kamatnih stopa najviše su se prodavale, što je u prosjeku spustilo njihove cijene 1,6 posto. Na njihove prodaje utjecala je i objava razočaravajuće zarade najvećeg svjetskog osiguravatelja American International Groupa.
"Tržište dionica općenito je vrlo slabo zbog problema s Fedom i zbog visokih cijena roba, te povrh svega, tehnoloških kompanija koje imaju nekih problema sa zaradama", rekao je Edgar Peters, direktor PanAgora Asset Managementa.
Tehnološke dionice, pak, zabilježile su oštrije gubitke nakon što su proizvođač mrežne opreme Cisco i kompanija za proizvodnju računala Dell prognozirali prihode i zaradu ispod očekivanja ulagača. Pogođene su bile i dionice manjih kompanija, koje ovise o jeftinom kreditiranju, dodatno pritisnuvši vrijednost Nasdaq indeksa. U prosjeku su cijene njihovih dionica pale 2,4 posto.
Cijene europskih dionica pretrpjele su u petak najveće gubitke u zadnje dvije godine, nakon što su sredinom tjedna bile na najvišim razinama u zadnjih pet godina. Londonski Ftse indeks potonu je gotovo tri posto, na 5.912 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 3,2 posto, završivši poslovanje na 5.916 bodova.
Cijene dionica našle su se krajem tjedna pod oštrim pritiskom nakon što su bojazni oko inflacije pogodile svjetska tržišta dionica, a pad tečaja dolara na najnižu razinu u zadnjih godinu dana prema nizu međunarodnih valuta oslabio dionice europskih izvoznika.
Silazni trend na europskim tržištima slijedio je oštar pad cijena dionica na američkim i azijskim tržištima, koja su pogođena učincima nastavljenog rasta cijena nafte i roba. Rudarske su pak kompanije pridonijele trendu prodaje dionica na europskim tržištima uslijed bojazni da se sektor pregrijava.
"Postoji mnogo makro rizika koji bi mogli imati snažnog utjecaja na tržišta. Slabljenje dolara povrh strahova ulagača oko inflacije i rasta moglo bi pogoditi europske izvoznike, posebice u sektoru automobilske industrije", kazao je strateg pri Morgan Stanleyu Teun Draaisma.
Od značajnijih gubitnika izdvajaju se izvoznici poput onih iz automobilske industrije, predvođenih BMW-om, Porscheom, Volkswagenom i DaimlerChryslerom, čije su dionice sve redom oslabile tri posto.
Izgubile su na vrijednosti i dionice pripadnika rudarskog sektora, koji je inače na dobitku oko 33 posto od početka godine, u prosjeku za 2,6 posto. Pritom su značajnije oslabile one Anglo-Americana, za više od četiri posto. Nadalje, pojeftinile su i dionice energetskih kompanija budući da su cijene nafte pale ispod 73 dolara po barelu nakon njihova skoka za tri dolara u posljednja tri dana.
Gubitnika je bilu u tehnološkom sektoru nakon što je predvodnik te industrije Dell izdao upozorenje o nižoj dobiti od prvotno očekivane za prvo tromjesečje, potaknuvši veće prodaje dionica tehnoloških kompanija.
Indeks Tokijske burze Nikkei potonuo je 3,2 posto, na 16.601 bod.