Tako je tehnološki Nasdaq indeks potonuo 0,8 posto, na 2.321 bod. Istodobno, njujorški Dow Jones indeks porastao je blagih 0,02 posto, na 11.642 boda, zadržavši se na najvišoj razini od siječnja 2000.
Najveći doprinos jačanju Dow Jonesa dala je dionica vodećeg svjetskog proizvođača vozila General Motorsa, poskupjevši četiri posto. Iz te kompanije je najavljen napredak oko rješavanja sukoba s radnicima u njezinoj bivšoj podružnici za auto dijelove, kompanije Delphi.
Američka središnja banka Fed, po očekivanju, u srijedu je podigla ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova, na 5,0 posto. No, sve oči su bile usmjerene na Fedovo priopćenje, u kojem je rečeno da će biti potrebno i dalje podizati kamatne stope kako bi se ograničio rast inflacije.
"To ne znači nužno da će kamatne stope rasti, no svakako je trend u tome smjeru", kazao je Richard Dekaser, glavni ekonomist pri National City Corp. Rast kamatnih stopa podrazumijeva više troškove kreditiranja kompanija i smanjenje njihovih zarada.
Cijene dionica uvelike su oscilirale nakon Fedova priopćenja, no ubrzo su počele padati obzirom da je ponovni uzlet cijena sirove nafte pojačao zabrinutosti i oko negativnog utjecaja skupih energenata na korporativne zarade. Cijena barela nafte ojačala je 1,44 dolara, na 72,13 dolara.
Tehnološke dionice, pak, zabilježile su oštre gubitke nakon što je proizvođač mrežne opreme Cisco prognozirao prihode i zaradu koji su razočarali ulagače.
Cijene europskih dionica prekinule su uzlazni trend nakon četiri dana dobitaka pod pritiskom korekcija cijena tehnoloških dionica. Londonski Ftse indeks oslabio je 0,4 posto, na 6.083 boda. Za toliko se spustio i frankfurtski DAX, na 6.118 bodova.