U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,5 posto, na 11.283 boda. Tehnološki Nasdaq spustio se 0,13 posto, na 2.330 boda.
Ulagače je tijekom trgovanja zabrinula objava boljeg od očekivanja podatka o prodaji kuća u SAD-u u ožujku te povjerenju potrošača, jer bi oni mogli dati američkoj središnjoj banci municiju za daljnje zaoštravanje monetarne politike. Povjerenje potrošača u travnju je dosegnulo najvišu razinu u zadnjih više od četiri godine. To je zasjenilo inače dobra izvješća kompanija o tromjesečnim zaradama.
"Imamo li inflaciju koja u gospodarstvu buja ispod površine? Mislim da je jasno da imamo", ustvrdio je Ken Farsalas, menadžer pri Oberweis Asset Managementu. "U razdoblju kada kompanije izvješćuju o snažnim zaradama i dobrim poslovnim izgledima a šire se i priče o inflaciji potaknutoj rastom plaća, ulagači smatraju da Fed možda neće pauzirati s podizanjem kamatnih stopa", dodao je.
Rast kamatnih stopa otežava bankama pozajmljivanje novca, jer im smanjuje margine i reže potražnju za zajmovima. U financijskom sektoru gubitke su zabilježile dionice Citigroupa i JP Morgana za 1,1 posto.
U međuvremenu, pad cijene nafte s prošlotjednih rekordnih 75 na 72,88 dolara za barel pogodio je dionice energetskih kompanija poput Exxon Mobila i ConocoPhillipsa. Njihove dionice oslabile su 0,7 odnosno 2,3 posto.
Na europskim burzama cijene dionica gotovo i nisu bilježile oscilacije, budući je rast cijena dionica automobilskih i zrakoplovnih kompanija bio nadoknađen korekcijom energetskih. U takvim uvjetima londonski Ftse indeks spustio se 0,2 posto, na 6.086 bodova. Frankfurtski DAX nije se mijenjao, završivši trgovanje na 6.079 bodova.