Nakon sjednice Povjerenstva održane u Sarajevu, njegov predsjednik Branko Petrić izjavio je kako će ovogodišnji izbori biti održani na temelju pravila koja su vrijedila i do sada, jer u Parlamentu BiH nisu usvojene ustavne promjene koje bi omogućile i izmjene Izbornog zakona.
"Ovi izbori biti će provedeni unutar dosadašnjeg ustavnog okvira", kazao je Petrić.
Aktualna izborna pravila u BiH sadrže diskriminatorske odredbe po kojima, primjerice, Hrvat ili Bošnjak koji živi na teritoriju Republike Srpske ne može postati član državnog Predsjedništva, a ista ograničenja vrijede i za Srbe koji žive na području Federacije BiH.
Paket ustavnih promjena, kojega je prošlog tjedna odbacio Zastupnički dom Parlamenta BiH, predviđao je ukidanje ovakvih ograničenja.
Britanski veleposlanik u BiH Mathew Rycroft izjavio je u četvrtak lokalnim medijima kako je Izborni zakon BiH očevidno protivan Europskoj konvenciji o ljudskim pravima i slobodama te je stoga moguće pokrenuti postupak pred Europskim sudom za ljudska prava kojim bi se tražilo poništenje izbora održanih po postojećim pravilima.
Branko Petrić je kazao kako tu izjavu ne može komentirati dodajući kako je dužnost SIP-a provesti izbore po važećim zakonima i Ustavu.
Građani BiH upisani u birački popis prve nedjelje u listopadu tako će ponovo birati tri člana Predsjedništva BiH, novi sastav Zastupničkog doma Parlamenta BiH i Parlamenta Federacije BiH, predsjednika i dopredsjednika Republike Srpske, zastupnike u Narodnoj skupštini Republike Srpske te zastupnike u skupštinama deset županija Federacije BiH.
Birat će se i novi sastavi općinskih vijeća te načelnici općina.
Najznačajnija novina koju će donijeti ovogodišnji izbori u BiH odnosi se na tzv. pasivnu registraciju birača, odnosno automatsko uvrštavanje na birački popis svakog punoljetnog građanina kojemu su izdani osobni dokumenti sukladno državnom zakonu.
U ovom trenutku na biračkom popisu je dva milijuna i 644 tisuće birača, što je za oko 280 tisuća više u odnosu na ranije razdoblje kada su se zainteresirani za sudjelovanje na izborima morali posebno registrirati.
Novim izbornim pravilima za tri puta je smanjen dopušteni novčani iznos kojega stranke i kandidati mogu utrošiti u predizbornoj kampanji, a istodobno je za 50 posto povećan iznos pristojbi koje valja platiti pri podnošenju kandidature na potvrdu SIP-u.
Stranke koje podnesu kandidaturu za člana Predsjedništva BiH moraju platiti pristojbu od sedam i pol tisuća eura, dok će neovisni kandidat koji se, primjerice, natječe za načelnika općine platiti pristojbu od 500 eura.
Provedba ovogodišnjih izbora u BiH, prema procjenama SIP-a, stajat će između osam i deset milijuna konvertibilnih maraka (oko četiri do pet milijuna eura).