Osnovni ciljevi Vladinog prijedloga su promjena načina financiranja bolnica i primarne zdravstvene zaštite, restrukturiranje Hrvatskog zakona o zdravstvenom osiguranju (HZZO), veća učinkovitost zdravstvenog sustava u pružanju usluga, informatizacija sustava i jačanje prevencije.
Kao bitne probleme Ljubičić je istaknuo nerazvidno formiranje bolničkih proračuna, što izaziva njihovu nelikvidnost i duge liste čekanja na bolničke preglede i lijekove, probleme oko financiranja primarne zdravstvene zaštite, te neracionalnu potrošnju koja u velikoj mjeri proizlazi iz gubitka uloge opće obiteljske medicine.
Ministar je nužnim ocijenio suzbijanje neracionalne potrošnje lijekova, a time i dugotrajnog liječenja, modernizaciju bolničke opreme i drugih kapaciteta, povećanje broja visoko obrazovanih specijaliziranih liječnika.
Bitnim drži i jačanje preventivnih aktivnosti, odnosno veći odaziv građana na sistematske preglede, te je najavio da Ministarstvo ove godine kreće s nacionalnim programom ranog otkrivanja karcinoma dojke, a iduće godine i karcinoma debelog crijeva.
Ljubičić je odbacio oporbene prozivke da Vlada želi smanjiti prava pacijenata i poskupiti zdravstvene usluge.
"To jednostavno nije istina", rekao je naglasivši da košarica zdravstvenih usluga ostaje ista, nema podjele na one koji imaju novca i one koji nemaju, a participacije i dalje ostaje oslobođeno oko 2,5 milijuna građana.
Govoreći o predloženim zakonima (o obveznom i dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, o zdravstvenom osiguranju zaštite na radu, te o zdravstvenoj zaštiti) kazao je da se HZZO želi ustrojiti kao nacionalna osiguravajuća kuća kojom bi upravljala skupština.
Dopunsko osiguranje, dodao je, i dalje će pokrivati dosadašnje usluge, osim lijekova koji će se podijeliti na dvije liste - besplatnu listu i onu s dodatnim plaćanjem.
Zakonom o obveznom osiguranju Vlada predlaže da se na besplatnu listu lijekova stavi jeftiniji generički lijek, a izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti naknada troškova za prijevoz pacijenata do bolnice neće se plaćati u krugu od 40 kilometara od bolnice.
Mlađi od 18 godina te oni na otocima, brdsko-planininskim područjima i područjima od posebne državne skrbi uopće neće plaćati prijevoz.
Uvodi se i mogućnost da, ako netko ne može u primjerenom roku obaviti liječnički pregled, to može učiniti u privatnoj specijalističkoj ordinaciji, a troškovi bi mu bili refundirani.