Obrazlažući prijedlog izmjena i dopuna Zakona o hrvatskom državljanstvu, Nikola Vuljanić (HNS) je rekao da bi se time osiguralo da stranci provjeravaju poznavanje hrvatskog jezika i kulture na katedri na Filozofskom fakultetu, umjesto kod policijskih službenika, što je sada slučaj.
Rekao je i da bi dopunama Zakona o strancima trebalo osigurati da oni koji traže radnu i poslovnu dozvolu u Hrvatskoj na dulje od godinu dana poznaju hrvatski jezik i kulturu.
"Ponižavajuće je da se uprava u jednoj tvrtki sa zaposlenicima sporazumjeva isključivo uz pomoć prevoditelja", rekao je Vuljanić.
U ime Kluba HDZ-a Zdenka Babić Petričević je rekla da podržava tu namjeru, ali će se ta pitanja, rekla je, cjelovito riješiti u okviru budućih izmjena zakona koji reguliraju ulazak, boravak i rad stranaca u Hrvatskoj, a vezani su i uz usklađivanje s pravnom stečevinom EU.
Bez veće rasprave prošao je i HNS-ov prijedlog zaključka o provedbi Nacionalnog programa djelovanja za mlade i prijedlog zaključka kojim bi se Vlada obvezala na izvješće o stanju u zdravstvenom sustavu i planu zdravstvene reforme.
Zašto je čudno ako tražimo od Vlade izvještaj o tome što je napravljeno iz Nacionalnog programa djelovanja za mlade, koliko je novca utrošeno i za što će se nadalje trošiti, upitao je Nikola Vuljanić (HNS) i izrazio žaljenje što nema rasprave o tom prijedlogu s obzirom na to da među mladima ima problema koje treba riješiti, od nezaposlenosti do droge.
Jozo Radoš (HNS) pozvao je Vladu da podnese izvješće o stanju u zdravstvu i zdravstenoj reformi.
"Financijska situacija u zdravstvu je zabrinjavajuća", rekao je Radoš navodeći da su obveze HZZO-a četiri milijarde kuna.
Kako će se sanirati dugovanja bolnica i hoće li se to odraziti na zdravstvenu skrb, pitao je i izrazio uvjerenje da bi Vlada trebala izvijestiti Sabor o tome i reći kako misli rješiti tu sitaciju.
Andrija Hebrang (HDZ) je pak ustvrdio da nema financijske krize u hrvatskom zdravstvu i da se ta tema nepotrebno politizira.