Knjiga je tiskana u izdanju Muzeja grada Šibenika, a predstavile su recenzentice, arheologinje Mirja Jarak i Branka Migotti, te Željko Miletić i Dražen Maršić, autori nekih od članaka u knjizi.
Zlatko Gunjača bio je voditelj Arheološkog odjela šibenskog Muzeja i ravnatelj Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, a o njemu su u knjizi pisali njegovi suradnici i prijatelji, akademik Nenad Cambi i Željko Miletić.
"Srima-Prižba" rezultat je Gunjačinog višegodišnjeg istraživanja i sređivanja nalaza na tom starokršćanskom lokalitetu, pa je i središnji tekst u knjizi njegov s naslovom "Ostaci arhitekture i analiza građevinskih faza". Ostale tekstove, na temelju Gunjačinih istraživanja, analiza i bilježaka, napisalo je šestero njegovih suradnika.
Kako je na predstavljanju knjige kazala recenzentica Mirja Jarak, riječ je izuzetno vrijednom doprinosu znanosti "koje dopunjuje naše spoznaje o kasnoj antici na području Dalmacije".
"Srima je najznačajniji starokršćanski lokalitet na šibenskom području, pa je objavljivanje ove knjige velika stvar za Šibenik, ali i za hrvatsku arheologiju u cjelini. Dvojna crkva pronađena na Srimi vrlo je kompleksne arhitekture i potječe iz 6. stoljeća. Sličnih crkava bilo je i na području Italije, te današnje Istre, Slovenije i Austrije.
Doprinos ove monografije je i u tomu što su u njoj objavljeni svi nalazi pronađeni na lokalitetu, analize tih nalaza i dosta precizne datacije. Na Srimi je otkriveno i mnogo ulomaka crkvenog namještaja, te zanimljive i raznovrsne ornamentike", kazala je Jarak.
Dodala je, da znanstvenici još uvijek ne znaju što se dogodilo s crkvenim kompleksom na Srimi, jer nema tragova razaranja, a jedan od autora knjige, Dražen Maršić, naglasio je da "ovim izdanjem nije stavljena točka na istraživanje arheološkog lokaliteta na Srimi".