U takvim uvjetima euro je dočekao kraj tjedna na 1,2129 dolara, 0,4 posto više nego u prethodnome tjednu, dotaknuvši tijekom trgovanja i 1,2145 dolara.
Iako je ECB na zasjedanju u četvrtak ostavila ključnu kamatnu stopu na 2,25 posto, nedavni snažni pokazatelji gospodarstva eurozone ojačali su očekivanja da će uskoro porasti kamatne stope u eurozoni. Povjerenje njemačkih ulagača u siječnju je poraslo na najvišu razinu u protekle dvije godine, na 71 indeksni bod, pokazalo je najnovije izvješće ZEW instituta. Predsjednik toga instituta Wolfgang Franz izjavio je da taj podatak odražava početno povjerenje u gospodarsku politiku nove njemačke koalicijske vlade.
"To je jasan signal da je oporavak utemeljen na širokoj osnovi. Također, posrijedi je jasan argument za Europsku središnju banku (ECB) da podigne kamatne stope u ožujku", kazao je Holger Schmielding, ekonomist Bank of America.
Međutim, ulagače su ponešto razočarale izjave Tricheta nakon zasjedanja ECB-a jer su očekivali da najavi daljnji rast kamatnih stopa u eurozoni već idućega mjeseca. On je kazao da će Banka i dalje vrlo pozorno pratiti kretanje cijena te da je spremna reagirati bude li potrebno. No, ukazao je i na negativne rizike po gospodarski rast, unatoč signalima nedavnog poboljšanja u eurozoni.
"Ulagači razmatraju gubitke od četvrtka. Mislim da su im očekivanja bila ponešto previsoka u vezi s onim što će Trichet kazati. Neki ulagači sada smatraju da su tržišta pretjerano reagirala. Doći će do podizanja kamatnih stopa u eurozoni, no tržište je jednostavno previše očekivalo", ocijenio je raspoloženje na tržištu valutni ekonomist Bank of Tokyo Mitsubishi, Derek Halpenny.
U svakom slučaju, to je u suprotnosti s ojačanim očekivanjima da će američka središnja banka nakon 18-mjesečne kampanje podizanja kamatnih stopa uskoro privesti taj ciklus kraju. Tečaj zelene valute oslabio je tako 1,7 posto prema jenu, na 116,25 jena. Spustio se na tjednoj razini i 0,3 posto prema švicarskom franku, pa se njime trguje po 1,28 franaka. Britanska funta poskupjela je 1,25 posto na 1,7755 dolara.
Jačaju i špekulacije na tržištu da kineska i ostale azijske središnje banke, koje zajedno drže 2.600 milijardi dolara deviznih rezervi, ponovno razmatraju njihovu diversifikaciju u zlato, čija je cijena iznad 550 dolara za uncu, najviša u posljednjih 25 godina. Kineske devizne rezerve, trenutno u visini 800 milijardi dolara, rastu tolikom brzinom da će do kraja godine premašiti 1.000 milijardi i nadmašiti japanske rezerve. Takve špekulacije podupiru tečajeve azijskih valuta, ponajviše korejski won, koji je dosegnuo najvišu razinu u zadnjih osam godina prema dolaru.